V České republice se do roku 2118 odehraje mnoho změn. Jednou z nich bude naprostá proměna domácí ekonomiky, která ze země o století dříve zaměřené na výrobu automobilů učiní ekonomickou velmoc 22. století.
Během dvou desetiletí, která československá republika prožila do druhé světové války, objevil jeden Čech blaho tvůrčí destrukce. Stal se v ní zdatným takřka o sto let dříve než podnikatelé v americkém Silicon Valley. Ti o sobě však raději hovoří jako o kreativních narušitelích (podle anglického výrazu creative disruptors). Myslí si, že tak lépe vynikne jejich ochota na cestě k úspěchu porušovat zaběhnutá pravidla a o věcech přemýšlet jinak, leckdy zcela opačně, než bývá zvykem.
Tímto praotcem narušitelů z kalifornského křemíkového údolí byl český podnikatel Tomáš Baťa. Stejně jako zakladatelé pozdějších technologických gigantů přemýšlel Tomáš Baťa o trhu v globálním měřítku. Jeho cílem nebylo vyrábět boty pro lidi v tehdejším Československu. Chtěl obout celý svět, po kterém v jeho době chodilo velmi mnoho lidí naboso. Baťa na cestě k tovární výrobě bot a nutnosti opakovaně po ochození kupovat nové zanechal v prachu dějin malé ševce. Mnoho jiných podnikatelů na cestě k úspěchu ničí menší konkurenty.
Co se dočtete dál
- V textu se dozvíte více o použití 3D tiskáren a firmě Josefa Průši, která se věnuje jejich výrobě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.