Odbory v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji ostravského podniku firmě Liberty House. Obávají se, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil. Za odboráře AMO to oznámila předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová.

Podle Odborového svazu Kovo byl nový vlastník vybrán v rozporu s požadavky EK. "Domníváme se, že při prodeji dochází a ještě dojde k poškození ostravské hutě skupinou ArcelorMittal v rozsahu srovnatelném s tunelováním OKD," uvedla Sobolová.

Po setkání se zástupci budoucího investora mají odboráři vážné důvody se domnívat, že plánovaný prodej nesplňuje podmínky Evropské komise o dlouhodobé udržitelnosti a vytváření silné konkurence, uvedla. "Námitky jsme již zaslali určenému kontrolnímu správci ze společnosti Grant Thornton a také přímo Evropské komisi," řekla Sobolová.

Liberty House nemá podle odborářů zájem ostravskou huť rozvíjet. "Dle informací generálního ředitele Liberty Steel Jona Boltona není žádný závazek týkající se investic do ostravské hutě součástí kupní smlouvy. Firma Liberty House nemá žádné plány do naší firmy investovat a sdělila nám, že strategie pro Ostravu je využívat stávající zařízení a být nízkonákladovým dodavatelem v regionu," uvedli odboráři v dopise EK.

Odboráři AMO tvrdí, že Liberty má obtíže s financováním svých předcházejících investic. "Liberty House nedisponuje dostatečnými finančními zdroji, aby udržela jednotku životaschopnou," uvedli odboráři.

Liberty House podle nich navíc nemá zájem o energetiku, která je klíčovým zařízením huti, a chce být do budoucna závislá na skupině ArcelorMittal, protože dřívější závod Energetika (dnes TAMEH Czech) není součástí prodeje. "Toto potvrdil i generální ředitel Liberty Steel Jon Bolton, který uvedl, že kupovaný balíček je již pro Liberty House tak velký, že nejsou schopni energetiku koupit," napsali odboráři.

S oznámením prodeje byla podle nich zastavena investice, která spočívala v přesunu zánovní kontidrátové trati ze Španělska do Ostravy.

"Na dotaz, jak chce Liberty řešit modernizaci zastaralé ocelárny, jsme nedostali žádnou konkrétní odpověď," napsali odboráři. Strategie Liberty House vede k domněnkám, že jde o dohodu s ArcelorMittalem, že mu nebudou ve strategickém regionu střední Evropy vytvářet konkurenci v oblasti výrobků s vyšší přidanou hodnotou, uvedly odbory.

Žádají, aby kupní smlouva obsahovala garance nesnižování objemu výroby, garance týkající se dalších investic do výrobních technologií a zachování obdobné úrovně zaměstnanosti po dobu minimálně pěti let. Podnik má nyní zhruba 6000, i s dceřinými firmami téměř 7000 zaměstnanců.

"Máme za to, že společnost Liberty House Group byla vybrána jako nový vlastník ArcelorMittal Ostrava v rozporu s požadavky Evropské komise, která ve svém stanovisku podmínila prodej skutečností, že nový vlastník bude prodávanou společnost dále rozvíjet a zachová její konkurenceschopnost," uvedl předseda OS Kovo Jaroslav Souček. Je podle něj zřejmé, že Liberty těmto podmínkám není schopna dostát. "Jsme proto přesvědčeni, že byla upřednostněna a vybrána právě proto, že nebude konkurencí pro společnost ArcelorMittal," uvedl Souček.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek Evropské komise se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu.

ArcelorMittal tento měsíc oznámil, že novým vlastníkem ostravského podniku by se měla stát britská firma Liberty House patřící do indické skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance indického podnikatele Sandžíva Gupty. Podmínkou pro uzavření transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s místními odborovými organizacemi a Evropskou odborovou radou ArcelorMittal.

List Financial Times napsal, že Guptovy aktivity vzbuzují otázky, jak je jeho podnikatelská říše financována. Jedním z hlavních zdrojů financování byla podle veřejných dokumentů společnost Global Asset Management (GAM), která vlastní dluhopisy Guptových firem minimálně za 2,8 miliardy dolarů. GAM ale zjistila porušení zásad při hloubkové kontrole v souvislosti s investicemi do dluhopisů spojených s britskou firmou Liberty House. Kvůli těmto problémům se Gupta obrátil k jiným zdrojům. Letos požádal několik konkurenčních obchodních domů o půjčky nejméně 160 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist