Magistrát hlavního města koupí i zbývající zhruba čtyřprocentní podíl akcií firmy Pražské služby (PSAS). Praha tak bude vlastnit celý podnik a v budoucnu mu může zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení. V úterý odpoledne o tom rozhodla valná hromada společnosti.

Hlavní město se už minimálně od vlády primátora Tomáše Hudečka snaží získat kontrolu nad původně poloměstskou společností Pražské služby. Jednání s vlastníky akciových podílů se však opakovaně komplikovala, krachovala a zase zahajovala. Až do loňského roku nevedla k úspěšnému konci. Magistrátu se to povedlo až nyní.

Vedení metropole přitom muselo postupovat ve dvou fázích. Nejprve získalo pětinu akcií a nyní si vymohlo i zbývající asi čtyři procenta formou nuceného odkupu nazývaného squeez-out. Takový postup je možný v případech, kdy majoritní vlastník chce přimět drobné akcionáře k prodeji cenný papírů.

Informaci potvrdil mluvčí Pražských služeb Radim Mana, když uvedl, že valná hromada plán odsouhlasila.

Valná hromada podle předem připraveného plánu odhlasovala, že za zbytek akcií zaplatí drobným vlastníkům řádově celkem 289 milionů korun. Převod by měl být do měsíce uveden v rejstříku firem.

Podle dokumentu předloženého valné hromadě při tzv. squeez-outu město zaplatí 2928 korun za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 1000 korun. Částku 1172 korun potom vydá za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 400 korun. Cenu akcií si nechalo město stanovit odborným posudkem. Přechod akcií se nevztahuje na akcie společnosti o jmenovité hodnotě milion korun, protože všech 600 těchto akcií je ve vlastnictví Prahy, tedy hlavního akcionáře.

Politické vedení města prohlašuje, že kontrolu nad Pražskými službami potřebuje, aby podnik ochránilo před konkurencí. Pražské služby vyvážejí popelnice a uklízejí ulice či odstraňují sníh ze silnic, což je práce za řádově dvě miliardy korun ročně. O takový byznys však stojí i jiné firmy a pro Pražské služby bylo obtížné v jejich konkurenci obstát a zakázky získat. Když dostanou práci jako stoprocentní městský podnik bez soutěže, odpadne riziko, že lukrativní zakázky ztratí.

Praha loni koupila 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Dosud tak ve firmě, která zajišťuje svoz a zpracování komunálního odpadu, vlastnila 96,24 procenta. 

Praha letos v září získala povolení České národní banky, že může od minoritních vlastníků tímto způsobem akcie vykoupit. Jakmile bude město jediným vlastníkem, bude moci zakázky týkající se komunálního odpadu či úklidu zadávat přímo PSAS bez výběrového řízení. K tomu, aby se tak mohlo stát, musí ještě PSAS mít rozdělen poměr zakázek tak, že minimálně 80 procent z nich budou tvořit zakázky od města.

PSAS na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje právě Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk PSAS loni činil 123,3 milionu korun.