Belgie může počítat s podporou Evropské komise ve sporu o cla, která na dovoz jejích hranolek uvalila jihoamerická Kolumbie. Po dnešním jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky mezinárodního obchodu to potvrdila komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. O pomoc EU v pátek na bruselské schůzce žádal belgický ministr zahraničí Didier Reynders.

"O této věci jsme dnes mluvili a Evropa bude chránit evropské hranolky," zdůraznila komisařka. Spor se podle ní fakticky vleče už několik let a ani skoro dvě desítky jednání s kolumbijskou stranou nepřinesly výsledky. Kolumbie na počátku listopadu uvalila cla na dovoz zmrazených hranolek z Belgie, Německa a Nizozemska s odůvodněním, že jde o antidumpingové opatření, které má chránit tamní zemědělce.

"Pro nás je to skutečný problém a je pro nás zásadní, abychom našli nějaké řešení," zdůraznil belgický ministr Reynders. "Měli jsme ke kolumbijské straně velmi pozitivní přístup a snažili se věc vyřešit, naše schůzky ale dosud žádný efekt nepřinesly," poznamenal.

 Belgie podle něj obecně exportuje mnoho zemědělských výrobků a hranolky, které mají v zemi dlouhou tradici a loni se staly součástí světového dědictví UNESCO, jsou pro její výrobce důležité. "Vyvážíme je do celého světa. Je to významné hlavně pro mnoho malých a středních firem, také proto je podpora komise důležitá," vysvětlil Reynders.

"Ta věc s hranolky možná vypadá trochu legračně, ale má to svou vážnou stránku," upozornila dnes novináře rakouská ministryně hospodářství Margarete Schramböcková. Rakouské předsednictví EU a členské země unie proto podle ní ve sporu stojí na belgické straně. "Hranolky mohou být jen začátek, pak půjde o další a další produkty. Nesmíme dopustit, aby se z toho stal začátek konce volného obchodu," dodala Rakušanka.

Evropská komise už Bogotu varovala, že věc se bude možná řešit konzultacemi v rámci Světové obchodní organizaci (WTO). Podle Malmströmové by měla oficiální odpověď z Kolumbie dorazit v příštích několika dnech. Komisařka doplnila, že pro případný spor u WTO už si komise připravuje právní podklady a úzce v této věci spolupracuje nejen se třemi postiženými zeměmi EU, ale také s evropským potravinářským průmyslem.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist