Výnosy výrobce netkaných textilií PFNonwovens se za první tři čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,9 procenta na 4,53 miliardy korun. Zisk rostl více než trojnásobně na 438 milionů korun. Meziročně rostla díky nové lince také produkce a pozitivně se projevil růst cen polymerů. Negativní vliv měl naopak silný kurz koruny, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Jan Židek. Firma sídlí v Praze, české závody má ve Znojmě a v Bučovicích a další v Egyptě u Káhiry a staví ještě jeden v Jihoafrické republice.

Lepší výsledky proti loňsku dokládá i ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů). Dosáhl jedné miliardy koruny, což je narůst o 180 milionů korun. "Přispělo k němu zejména zprovoznění nové linky v druhém čtvrtletí loňského roku. Mechanismus přenesení cen vstupních materiálů měl rovněž pozitivní vliv, protože ceny polymerů v prvním pololetí letošního roku spíše stagnovaly proti růstu v prvním loňském pololetí. Výraznější nárůst cen polymerů na roční maxima přišel až v červnu, přičemž ceny se na ročních maximech držely po celé třetí čtvrtletí," uvedl Židek.

Podle finančního ředitele Mariana Rašíka se díky dobrému a očekávanému hospodaření může firma soustředit na strategické projekty. "Výstavba závodu v Jižní Africe pokročila natolik, že jsme koncem října zahájili montáž linky. Zahájení výroby a první komerční dodávky očekáváme koncem prvního pololetí příštího roku," řekl Rašík.

Firma zaměstnává zhruba 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu pro obory hygieny, průmyslu, stavebnictví, zemědělství, zdravotnictví a ostatní specializované sektory. Využívají se pro výrobu dětských plenek či dámských hygienických potřeb. Majitelem téměř 90 procent akcií je česká investiční společnost R2G Rohan Czech podnikatele Oldřicha Šlemra a firma je veřejně obchodovaná na burze v Praze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru