Část zaměstnanců energetické Skupiny ČEZ chystá na úterý protesty, požadují vyšší růst mezd. Vyplývá to z informací od odborářů firmy. Ze seznamu ohlášených veřejných shromáždění, který zveřejňuje pražský magistrát, vyplývá, že se část protestujících sejde v 10:30 před sídlem společnosti v pražské Michli. Podle odborářů se shromáždění uskuteční například také před Jadernou elektrárnou Temelín. V pražském hotelu Olšanka pak budou o dalším postupu v kolektivním vyjednávání jednat odboráři z integrovaných dceřiných firem skupiny, jako jsou ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO.
"Kolektivní vyjednávání probíhá, naposledy bylo minulý týden ve čtvrtek. Vedení ČEZ předložilo odborům svoji nabídku a nyní se čeká na odpověď. Chápeme zítřejší akci jako akci odborů v rámci jednání. Návrh vedení znamená, že během následujících dvou let by vzrostla výše základního tarifu o 11 procent, v případě pracovníků ve výrobě a distribuci odměňovaných tarifní mzdou," řekl v pondělí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho zhruba 20 tisíc lidí v Česku.
U Jaderné elektrárny Temelín má shromáždění začít ve 12:00 a trvat asi 15 minut. Nepůjde o stávku. "Jsou to naši kolegové, kteří se sejdou na podporu demonstrace, která se uskuteční před centrálou společnosti v Praze od 10:30. Náš požadavek (na růst platů) je o 13,8 procenta, pak další požadavky na benefity, ČEZ v tuto chvíli nabízí (růst mezd) o 3,5 procenta," řekl šéf odborů v temelínské elektrárně Vladimír Hronek. Kolik zaměstnanců se při protestu sejde, nechtěl říci.
Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63 805 korun.
Podle dat Českého statistického úřadu činila ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 44 722 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku celkem pak ve druhém čtvrtletí stoupla meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun.
Na úterní protest v Praze se chystají mimo jiné odboráři z Jaderné elektrárny Dukovany. Předseda odborové organizace tamních zaměstnanců Jan Hrb nechtěl záležitost nijak komentovat s odkazem na to, že společné tiskové prohlášení dají odboráři ČEZ v úterý.
Na podporu kolektivního vyjednávání vyrazí v úterý do Prahy také 22 zaměstnanců elektrárny v Dětmarovicích na Karvinsku. "Jde o členy odborové organizace," řekl zástupce dětmarovických odborářů Lubomír Klosík. Podle něj chod elektrárny nebude rozhodně nijak omezen. "Kolegové si berou dovolenou či náhradní volno. Někteří využijí toho, že mají volno mezi směnami. Navíc je to vždy po dohodě s nadřízenými," řekl odborář.
Do Prahy se naopak nechystají odboráři severočeských tepelných elektráren. "My se od toho distancujeme, nejedeme," řekl předseda odborářů v elektrárně Prunéřov I Josef Plišek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist