Strávit vánoční dovolenou v Japonsku nebo Spojených arabských emirátech může být levnější než výlet na Island nebo do Dánska. Zatímco v Japonsku stojí sklenice Pepsi 26 korun, na Islandu téměř 56. Rozdílná síla koruny v daných zemích dokáže během pár dní vymazat i několikanásobně vyšší náklady na dopravu do jednotlivých destinací.
Hospodářské noviny proto odhadly aktuální sílu koruny ve více než stovce zemí světa, zanalyzovaly ceny letenek do všech těchto destinací a vytvořily unikátní mapu a kalkulačku, které ukazují, kam vyrazit třeba na Vánoce a Nový rok. Navíc je zohledněna i bezpečnost, neboť není rozumné cestovat do levných, ale nebezpečných zemí.
Vrcholu žebříčku vedle Švýcarska nadále vévodí Island, tisícikoruna zde má reálnou sílu pouze 444 korun. Jinak řečeno, Čech potřebuje na Islandu přibližně 2300 korun, aby si v tomto ostrovním státě mohl dovolit tolik zboží a služeb, které si může dovolit v tuzemsku za tisícikorunu. Naproti tomu v Japonsku má koruna reálnou sílu 702 korun, o poznání vyšší.
Cena dopravy na Island je ovšem výrazně nižší než do Japonska. Pokud se počítá i se zpáteční letenkou, cena transportu na Island je v průměru 7000 korun, naproti tomu do Japonska jde o 14800 korun, tedy více než dvojnásobek. Právě rozdílná cenová hladina ale dokáže poměrně rychle náklady na dopravu zcela smazat.
Pokud v kontextu českých cen turista utrácí denně na dovolené 1000 korun, pak se rozdíl v ceně dopravy smaže za devět dní. Tedy finančně není rozdíl mezi tím, strávit vánoční svátky na Islandu, nebo v Japonsku. To navíc drží první místo v žebříčku nejbezpečnějších zemí světa. Z analýzy tak například vyplývá, že s danou denní útratou se cena dovolené v rakouských horách finančně srovná s dovolenou na safari v Namibii za necelé tři týdny. Při útratě 2000 korun denně začne být dovolená v Namibii finančně výhodnější už po deseti dnech. V případě Srí Lanky stačí například šest dní.
Co se dočtete dál
- Dále analýza obsahuje:
- Aktuální data ukazující reálnou sílu koruny ve více než stovce zemí světa.
- Zároveň byla sesbírána data s cenami průměrných letenek do všech zemí a vyrobena kalkulačka, která čtenáři umožní porovnat si finanční výhodnost dovolené v jednotlivých zemích s ohledem na jeho rozpočet.
- V neposlední řadě je v textu k dispozici interaktivní mapa vyhodnocující nejen finanční výhodnost, ale i bezpečnost daných zemí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.