Demokratická republika Kongo ztrojnásobila poplatky za těžbu kobaltu, zásadní složky pro výrobu baterií do chytrých telefonů a elektromobilů. Jejich výroba tak může podražit, jelikož Kongo je hlavním producentem kobaltu - globálně stojí za 60 procenty dodávek. Poptávka po tomto minerálu v posledních letech rapidně roste v důsledku rozvoje technologií využívajících dobíjecí lithium-iontové baterie.
Nové nařízení konžské vlády, o kterém informoval server Quartz, označilo kobalt za strategickou surovinu, společně s koltanem a germaniem, které se také používají při výrobě chytrých telefonů. Za jejich těžbu nyní těžařské společnosti zaplatí 10procentní daň, namísto dosavadní 3,5procentní.
Zákon vstoupil v platnost koncem listopadu navzdory hlasitým výhradám nadnárodních společností působících v zemi. Těžařské firmy jako například Glencore, Randgold nebo China Molybdenum argumentovaly, že opatření odradí zahraniční investory, přijetí zákona ale zabránit nedokázaly.
Zvyšující se poplatky nejsou jedinou komplikací spojenou s těžbou kobaltu v Kongu. Dlouhodobý problém představuje politická nestabilita a korupce, běžná je také dětská práce, jak uvádí na svém webu televize CBS. Z těchto důvodů se investoři stále častěji poohlížejí po jiných ložiscích kobaltu, zejména v Kanadě a Evropě. Díky ohromným rezervám této strategické suroviny si však Kongo svoji dominantní pozici na trhu pravděpodobně ještě pár let udrží.
Technologičtí giganti Apple a Samsung se proto s Kongem snaží uzavřít dlouhodobou smlouvu o dodávkách kobaltu. Spolupráci však podmiňují dodržováním lidských práv a zákazem dětské práce. O jednání, které probíhá mezi těmito firmami a konžskými těžařskými společnostmi, informovala v březnu agentura Bloomberg.
Kobalt se v přírodě nevyskytuje samostatně, ale jako vedlejší prvek některých rud, převážně mědi. Právě Kongo má přitom z celé Afriky zásoby mědi vůbec největší, a proto je zde těžba kobaltu tak rozvinutá. Donedávna byl kobalt vnímán jen jako relativně bezvýznamný vedlejší produkt těžby mědi, rozvoj trhu s lithium-iontovými bateriemi však pro něj našel nové využití.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist