Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí zhoršil výhled světové ekonomiky. Globální hospodářský růst letos podle jeho nové prognózy zpomalí na 3,5 procenta z loňských 3,7 procenta. V říjnu přitom MMF předpovídal, že tempo růstu letos zůstane na loňské úrovni. Odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok fond snížil o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta.
Za zhoršením výhledu podle MMF stojí mimo jiné zpomalování růstu ve druhé polovině loňského roku, které bylo patrné například v Německu a Itálii, zhoršující se nálada na finančních trzích a hospodářský útlum v Turecku. "Slabost ve druhé polovině roku 2018 se přenese do dalších čtvrtletí," uvedl MMF v pondělní zprávě.
Za klíčové riziko pro vyhlídky světové ekonomiky považuje fond hrozbu eskalace obchodních sporů. MMF rovněž poukázal na stoupající úrokové sazby a varoval, že situaci by mohl zkomplikovat případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody nebo překvapivě prudké zpomalení růstu čínské ekonomiky.
Fond v pondělí snížil odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. V příštím roce v eurozóně nadále počítá s růstem v rozsahu 1,7 procenta. Loni ekonomika eurozóny podle fondu vzrostla o 1,8 procenta.
MMF zhoršil odhady letošního růstu pro Německo, Francii i Itálii, tedy pro tři největší ekonomiky eurozóny. Německý růst nyní odhaduje pouze na 1,3 procenta místo dříve předpokládaných 1,9 procenta. V příštím roce očekává oživení růstu největší evropské ekonomiky na 1,6 procenta.
Výhled pro Spojené státy, které jsou největší ekonomikou na světě, ponechal MMF beze změny. V letošním roce by tak měl růst americké ekonomiky činit 2,5 procenta a napřesrok 1,8 procenta.
Podle OSN světová ekonomika vzroste letos i příští rok
Růst světové ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne tří procent, toto tempo si udrží i příští rok. Vyplývá to ze zprávy s názvem Situace a výhled světové ekonomiky, kterou v pondělí zveřejnila OSN. Podle ní je však potřeba přijmout bezodkladné a konkrétní politické kroky, má-li OSN dosáhnout cíle vymýtit chudobu do roku 2030. Loni světová ekonomika předběžně vzrostla o 3,1 procenta.
"Existuje spousta výstražných světel, která blikají, a oranžová barva některých z nich se v nadcházejícím roce prakticky s jistotou změní na červenou s velmi nepředvídatelnými důsledky," upozornil Richard Kozul-Wright, který je vedoucím oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). "Růst je křehký, zůstává obrovská nejistota a vyvstávají rizika. Nezbavili jsme se dědictví finanční krize let 2008-2009," dodal.
Zpráva poukazuje zejména na situaci v Africe, která potřebuje mnohem větší hospodářský růst, aby se lidé mohli vymanit z chudoby. Více než 700 milionů lidí žije pod hranicí extrémní chudoby, definované částkou 1,90 dolaru (42,80 Kč) na den v paritě kupní síly roku 2011, přičemž polovina z nich je v subsaharské Africe. V Africe se podle zprávy musí hospodářský růst zvýšit na dvoucifernou úroveň, má-li být dosaženo cílů ve snižování chudoby. A to je výrazně více než míra růstu zaznamenaná za posledních 50 let.
Jakkoli se krátkodobě obrázek světové ekonomiky jeví uspokojivě, v posledních měsících se objevuje řada rizik, poznamenal Kozul-Wright. Sem řadí konec "hyperaktivity" ekonomiky Spojených států způsobené daňovou reformou prezidenta Donalda Trumpa, zpomalení hospodářského růstu v Německu a Číně, odchod Británie z Evropské unie a rovněž skutečnost, že deset let po finanční krizi je světová ekonomika stále zatížená dluhy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist