Člen představenstva pražského dopravního podniku (DPP) a jeho investiční ředitel Filip Tulák dal ve středu svou funkci k dispozici. Sdělil to sám Tulák. Důvodem je anonymní dopis vinící jej z pochybení, kterých se měl dopustit při svém předchozím působení v DPP. Tulák nařčení odmítá. Zda v DPP Tulák zůstane, rozhodnou zástupci koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Radní mohou z pozice valné hromady DPP pověřit dozorčí radu, aby jej odvolala. Rozhodnutí Tuláka přivítal primátor Zdeněk Hřib (piráti).

"Já mám svědomí čisté, a pokud koalice usoudí, že chce na mém místě někoho jiného, budu rozhodnutí respektovat. Chápu, že úklid po předchozím vedení někoho děsí, mě ne. Já mám zájem pokračovat a z anonymu strach nemám," uvedl Tulák.

V dopise neznámý pisatel (či pisatelé) uvedl, že Tulák měl v minulosti například zneužívat svého postavení v DPP, rozdělovat zakázky nebo prosazovat svou společnost Integoo Integrated Solutions. Dopis je podepsán jménem zaměstnanců DPP a odborářů. Tulák dopis označil za "slátaninu skutečných (ověřitelných) údajů vytržených z kontextu a s nakresleným příběhem".

Tulák byl v minulosti vedoucím odboru investic dopravního podniku. Dozorčí radou byl do představenstva podniku jmenován loni 19. prosince. O den později jej představenstvo zvolilo investičním ředitelem.

Europoslanec, předseda TOP 09 a předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil ČTK řekl, že ctí presumpci neviny, přesto ale v orgánech městských společností musí být lidé se stoprocentně čistým štítem a minulostí. Mluvčí Prahy sobě Julie Kochová uvedla, že Tulák byl nominandem Spojených sil pro Prahu. "Do managementu DPP navrhovali své zástupce jednotliví koaliční partneři. Pan Tulák byl navržen Spojenými silami a my jsme toto rozhodnutí respektovali," uvedla.

DPP je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11 tisíc lidí. V Praze provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy. Město dává na provoz podniku ročně více než 13 miliard korun. Od loňského prosince má DPP nového generálního ředitele, kterým se stal bankéř Petr Witowski. Ve funkci nahradil Martina Gillara.