Zaměstnancům obchodů a logistických center diskontů Penny Market se od března zvýší mzdy v průměru o deset procent. Základní mzda pokladní pracující na plný úvazek tak bude v rozmezí 23 000 až 28 000 korun měsíčně, informuje firma.

V případě pokladních se mzdy navýší až o 15 procent. Základní plat jim vzroste podle doby trvání pracovního poměru o 2500 až 3000 korun měsíčně.

"Navýšení se týká všech zaměstnanců. Jeho cílem je poskytovat našim lidem férové a motivující mzdové podmínky a přilákat nejen nové zaměstnance, ale odměnit i ty věrné a zkušené, kteří už pro společnost pracují řadu let," uvedl jednatel společnosti Martin Peffek.

"Jsme velmi rádi, že ve společnosti Penny Market funguje sociální dialog na vysoké úrovni. Jedním z jeho výsledků je výrazné navýšení mezd," dodala prezidentka Unie zaměstnanců, logistiky a služeb Renáta Burianová.

Penny Market v současné době zaměstnává v ČR 5600 lidí a jeho síť obchodů zahrnuje 380 prodejen. Firma letos uvedla, že do čtyř let investuje miliardu korun do úplné přestavby svých prodejen v Česku. V roce 2017 zvýšila tržby o šest procent na 33,9 miliardy korun a její zisk stoupl o 11 procent na 542 milionů korun.

Od předloňska se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zvýšilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé i vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající.

Například obchodní řetězec Albert zvýšil od začátku roku mzdy pokladních, prodavačů, skladníků a dalších provozních zaměstnanců v průměru o 17 procent. Konkurenční diskonty Lidl zvýšily od loňského března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 000 Kč. Na začátku září oznámily navýšení mezd zaměstnancům prodejen v průměru o 7,3 procenta i supermarkety Billa. Navýšení tak dosáhlo zhruba 2000 korun. V loňském třetím čtvrtletí činila v ČR průměrná hrubá měsíční mzda 31 516 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist