Míra robotizace průmyslové výroby v Česku loni rostla meziročně o 50 procent a množství robotů se pohybuje kolem 120 na 10 tisíc obyvatel. Na Slovensku je to dokonce 150, přestože loni tam míra robotizace naopak o 30 procent klesla. Podle obchodního ředitele společnosti Universal Robots Pavla Bezuckého je to tím, že Slovensko zažilo velkou vlnu robotizace dříve. Celkově jsou takto masivní investice poháněné především nedostatkem pracovní síly a rychle rostoucími mzdovými náklady, řekl v pátek na konferenci Trendy v robotizaci 2019 v Brně.
"Podle statistiky to vypadá, že na Slovensku už se robotizovalo téměř vše, co se robotizovat dalo s využitím klasických průmyslových robotů," uvedl Bezucký. Nutnost zavádět roboty souvisí i s konkurenceschopností. Robotizovaná výroba je levnější a obvykle celkově efektivnější. Podle Bezuckého se však dá očekávat kvůli maximálnímu tlaku na efektivitu i další robotizace.
Dalším trendem, který se bude prosazovat, bude podle něj zjednodušování robotických řešení, protože se nedostává techniků a programátorů. Proto je potřeba, aby bylo jednoduché obsluhovat nová robotická pracoviště a linky.
Výrazněji se také na úkor klasických robotů prosazují kolaborativní roboti, tedy takoví, kteří spolupracují ve výrobě přímo s člověkem. Nahrazují člověka při práci, která je příliš monotónní a zdravotně nevhodná. "Pro tyto roboty je vhodná rutinní a stereotypní práce a lidé se budou moct soustředit na kreativnější činnosti. Proto tito roboti lidi o práci nepřipraví," předpokládá Bezucký.
V roce 2018 se investice do kolaborativních robotů pohybovaly celosvětově kolem půl miliardy dolarů (11 miliard korun). V roce 2021 se očekává čtyřnásobný růst a v roce 2025 se pohybují odhady okolo osmi miliard dolarů (180 miliard korun). "Přesouvají se z kategorie inovativních technologií do běžných technologií," řekl Bezucký.
Kolaborativní roboti se vyvíjejí a vyrábějí i v Česku, jedním z lídrů trhu je společnost ABB.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist