Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se zostřuje a vyhrocené situaci nepomáhá ani kauza kolem telekomunikační společnosti Huawei, která je podezřelá ze špionáže pro čínské tajné služby, obcházení západních sankcí vůči Íránu, podvodů i krádeží technologií a obchodních tajemství. Americký prezident Donald Trump hodlá v nejbližší době zakázat využití čínských technologií při výstavbě sítě 5G v USA – Huawei je přitom lídrem v jejím celosvětovém budování. Trump argumentuje ochranou před kybernetickými hrozbami, jde ale i o pokračování obchodní války.

Začátkem příštího měsíce chce americký prezident zavést 25procentní cla na export z Číny v hodnotě 200 miliard dolarů, přičemž se nikdy netajil tím, že by rád vývoz z říše středu zatížil cly úplně celý. Vzájemné vztahy poškodilo i loňské zatčení korunní princezny Huaweie Meng Wan-čou v Kanadě, o jejíž vydání usilují Spojené státy. Peking reagoval zatýkáním kanadských občanů zdržujících se v Číně.

Problémy kolem výše zmíněného technologického kolosu tím zdaleka neskončily. Američtí zákonodárci v lednu varovali před rizikem, které technologie Huaweie mohou představovat pro elektrorozvodnou síť v USA – mohou je napadnout hackeři a způsobit tak zpomalení, či dokonce přerušení dodávek elektřiny. Kvůli Trumpově administrativě, která se snaží omezit globální vliv Huaweie s ohledem na bezpečnostní hrozbu pro NATO, začaly další nepříjemnosti prosakovat i v Evropě: polská civilní rozvědka zatkla zaměstnance Huaweie podezřelého ze špionáže, Němci jsou proti výstavbě mobilní sítě páté generace (5G) Číňany, Britové mají z firmy těžkou hlavu kvůli možnému zpoždění nástupu páté generace bezdrátových systémů ve své zemi. Nejnověji před Huaweiem varoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo, jenž se domnívá, že čínské vybavení ztěžuje mezinárodní spolupráci.

Ani Česko nezůstalo pozadu. Před výrobky Huaweie varoval Národní úřad pro kybernetiku a informační bezpečnost (NÚKIB), hlavně kvůli právnímu a politickému prostředí v Číně, které po soukromých společnostech vyžaduje součinnost při zpravodajských aktivitách. V reakci na to vyloučilo Generální finanční ředitelství společnost z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně. Později nařídilo ministerstvo obrany odstranění aplikace AirWatch ze služebních telefonů Huawei, kterou využívá k zabezpečení některých služeb vnitřního informačního systému armády. Na druhou stranu ministerstvo vnitra a policejní prezidium bezpečnostní hrozby nevidí a od čínskému technologickému obru přiřkly zakázku na dodávku síťových přepínačů.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se