Společnost Natland Finance koupila několik bloků pohledávek Citibank, které má tato firma vůči e-shopu s módou Zoot.cz, a to ve výši zhruba 60 milionů korun. Tím dále posílila svou věřitelskou pozici. Ta nyní zahrnuje dluhy okolo 200 milionů korun. Celkem firma Zoot dluží různým subjektům více než dvojnásobek.

Transakci HN potvrdil šéf Natlandu Tomáš Raška: "Jsme ve fázi moratoria. To je příležitost pro neformální restrukturalizaci. Dál věříme tomu, že Zoot může být výhledově funkční byznysmodel, a připravují se nápravná opatření, která předpokládám mohou začít nabíhat od poloviny dubna. Dál firmě poskytujeme provozní financování."

Citibank s odvoláním na bankovní tajemství odmítla celou záležitost komentovat.

Do problémů se Zoot dostal dlouhodobým ztrátovým hospodařením, na konci roku nedokázal splácet své závazky bankám a ty své pohledávky prodaly právě Natlandu. Tento subjekt má nyní ve hře o budoucnost Zootu nejsilnější slovo. E-shop je momentálně v insolvenci. A právě z peněz Natlandu je v současnosti z největší části financován jeho provoz.

Natland se postavil do pozice významného hráče v polovině ledna, když koupil pohledávky Zootu od Raiffeisenbank a dalších partnerů především z řad dodavatelů firmy, a to v hodnotě 150 milionů korun.

Kromě úvěrů firma navíc přestala tento měsíc vyplácet výnosy ze dvou emisí dluhopisů. Investoři do cenných papírů, které jsou splatné v roce 2021, vložili celkem 230 milionů korun. Nad tím, zda se v budoucnu ještě svých výnosů a investovaných peněz vůbec dočkají, visí velký otazník.

Podle dřívějších informací HN se v Zootu chystá posílení a přidání pomocné ruky managementu, který pod vedením zakladatele a spolumajitele firmy Ladislava Trpáka už před několika týdny doplnili Robert Vojáček a Lukáš Uhl.