Na sklonku loňského roku zažili hráči na trhu s korunovými úroky překvapení, se kterým nikdo z nich nepočítal – propad sazeb, jež v tomto období z technických důvodů obvykle nastává, se prudce otočil, protože do hry nečekaně vstoupily dvě zahraniční centrální banky – slovenská a izraelská.

Tiskoví mluvčí obou národních bank situaci odmítli komentovat. Aktivitu na trhu, která mohla být až v rozsahu 5,5 miliardy eur (140 miliard korun), HN potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z řad bankéřů a obchodníků. Naznačují to také data o bilanci České národní banky. K bezprecedentní události v pátek poprvé promluvila i sama ČNB, aby rozptýlila spekulace o tom, že akci koordinovala. Neuvedla ale, kdo trh svými obchody otočil.

“Mohu odmítnout úvahy, že my bychom se s kýmkoliv z klientů domlouvali, aby na svůj účet dělali něco v zájmu naší měnové politiky,” řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub, a zároveň dodal, že by taková koordinace byla v rozporu se snahou ČNB být transparentní.

Zmíněná transakce se týká specifické části úrokového trhu, kde velcí hráči – tuzemské banky a nadnárodní investoři – obchodují s deriváty označovanými jako měnové swapy (cross-currency swaps). Jde o kontrakty, při kterých si protistrany vymění jednu měnu a s ní spojené úrokové náklady za druhou. Tyto swapy slouží k zajištění rizika spojeného s vývojem na trhu. Dění na swapovém trhu je důležité proto, že ovlivňuje různé druhy sazeb, ceny termínových kontraktů a obecně dostupnost korun na finančním trhu. Prosincový obrat swapowého trhu dokonce zabránil výraznějšímu krátkodobému oslabení koruny, se kterým počítala sama ČNB.

Fond pro řešení krize

Bankéři a analytici s HN mluvili pod podmínkou anonymity, protože jejich finanční ústavy jsou jednou ze stran swapových obchodů. Podle zdrojů HN využili Slováci a Izraelci specifické situace, která na českém trhu měnových swapů nastává na sklonku roku. V tomto období se očekává propad sazeb, protože se tuzemské banky ke konci roku snaží zbavit spekulativních korunových úložek, zpravidla od zahraničních hráčů, aby se vyhnuly odvodům do Fondu pro řešení krize (někdy také označovaného jako rezoluční fond). Tento fond shromažďuje prostředky pro případ budoucích bankovních krizí. Ke konci roku banky neplánovaně velké nebo spekulativní vklady od velkých firemních a institucionálních klientů penalizují vysoce záporným úrokem (přepočteno na celý rok jde až o stovky procent), což způsobuje deformace.

"To mnohé zahraniční investory motivuje k uzavírání – často pouze dočasnému – svých korunových pozic a vyvolává tlak na krátkodobé oslabení koruny. Před rokem tento vliv rychle odezněl již na samém začátku ledna a koruna posílila," napsala 7. prosince na blogu ČNB skupina interních analytiků, vedená ředitelem měnové sekce Petrem Králem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.