Čínská telekomunikační společnost Huawei nezažívá v posledních měsících dobré časy. Je podezřelá ze špionáže pro čínské tajné služby, obcházení západních sankcí vůči Íránu, podvodů i krádeží technologií a obchodních tajemství. Kromě sporů se Spojenými státy již Huawei zakusil v Polsku zatčení svého zaměstnance podezřelého právě ze špionáže, protesty Německa proti výstavbě mobilní sítě páté generace (5G) Číňany i varování českého Národního úřadu pro kybernetiku a informační bezpečnost (NÚKIB) před jeho výrobky kvůli právnímu a politickému prostředí v Číně, které po soukromých společnostech vyžaduje součinnost při zpravodajských aktivitách. Za této situace nachází překvapivě zastání u svých hlavních konkurentů, jako je třeba Ericsson.

V  Česku v reakci na varování NÚKIB vyloučilo Generální finanční ředitelství společnost z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně. Později nařídilo ministerstvo obrany odstranění aplikace AirWatch ze služebních telefonů Huawei, kterou využívá k zabezpečení některých služeb vnitřního informačního systému armády. Na druhou stranu ministerstvo vnitra a policejní prezidium bezpečnostní hrozby nevidí a čínskému technologickému obru přiřkly zakázku na dodávku síťových přepínačůHuawei v protiakci hrozilo řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi a premiérovi Andreji Babišovi soudy i mezinárodní arbitráží. Hrad, který má exkluzivní smlouvy s Huaweiem, do konfliktu přispívá drážděním. Prezident Miloš Zeman varování před Číňany bagatelizoval a na schůzkách se zástupci firmy snil o společných investičních plánech.

Spojené státy tlačí na své spojence, aby s Huaweiem už dále nespolupracovali. Německo a Velká Británie výzvě USA nevyhověly – německá kancléřka Angela Merkelová minulý měsíc prohlásila, že žádnému podniku nepřikáže odchod z německého trhu jen kvůli místu jeho původu. Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo přitom vyhrožoval, že pokračující spolupráce s Huaweiem ovlivní rozhodování o rozmístění amerických jednotek po evropských základnách.

V dobách před internetem bývaly problémy dominantní společnosti na trhu radostnou zprávou pro její konkurenty z odvětví. Dnes jsou ale sankce západních vlád uvalené na Huawei hrozbou i pro švédský Ericsson a finskou Nokii. Obě dvě evropské firmy by upřednostnily, aby nepříjemnosti kolem čínského giganta skončily a všichni se mohli soustředit na soutěžení o zakázky na výstavbu sítě 5G, píše server The Economist

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se