Tuzemský developer DBK Praha majetkově ovládl nákupní centrum Europark v pražských Štěrboholech. Developer získal se svým strategickým partnerem Proxy finance 76procentní podíl ve firmě Europark Shopping Center, jež obchodní centrum ovládá. Hodnota transakce přesáhla 80 milionů eur (dvě miliardy korun), obchod financuje Česká spořitelna.

Europark doposud majetkově ovládala společnost SES Spar European Shopping Centers - největší provozovatel nákupních center v Rakousku. Ten si ve štěrboholském centru ponechá minoritní podíl.

Cílem společného podniku je rozšíření obchodního centra. "Europark je zajímavý tím, že má k dispozici ještě dalších 180 tisíc čtverečních metrů plochy. Kapacitu centra tím můžeme zdvojnásobit a udělat ho tak ještě atraktivnějším, než momentálně je," komentovala Hana Gavendová, členka dozorčí rady DBK Praha.

DBK Praha provozuje centra, jež v minulosti spadala do sítě obchodních domů Prior. V Praze je to DBK Praha na Budějovické. Dále mezi ně patří Zlatá brána Prostějov, Galerie Přerov nebo Chomutovka.

Podle odborníků je výhodou Europarku to, že nabízí příležitosti pro zvýšení příjmů ve střednědobém horizontu. "Kromě toho má centrum možnost budoucího rozvoje, který by odrážel potřeby stávajících i budoucích obyvatel okolních bytových čtvrtí i zákazníků ze vzdálenějších oblastí," uvedla Hana Kollmannová, ředitelka v oddělení kapitálových trhů společnosti JLL. Ta při transakci zastupovala dosavadního majoritního vlastníka - rakouskou SES Spar European Shopping Centers.

Europark leží na jihovýchodním okraji Prahy a ročně ho navštíví více než čtyři miliony zákazníků. Centrum otevřelo v roce 2002 a dnes je v něm 73 obchodů. Ředitelem Europarku zůstává nadále Libor Pospíšil.

Přehled realitních fondů v Česku