Podnikatel Michal Zahradníček vydělal před lety stovky milionů korun, když prodal dvě firmy s výpočetní technikou a softwarem. Velkou část těchto peněz pak investoval do nejnovějšího trendu v medicíně – do biotechnologií. Nyní přichází s firmou PrimeCell, kterou vlastní spolu s bývalým společníkem Ivo Kristenem a investiční skupinou Penta. Má ambiciózní plán, jak biomedicínský byznys rozjet ve velkém. Investoři tak budou muset posoudit, zda jim Zahradníček jen maluje vzdušné zámky, nebo jestli v novém a rizikovém oboru uspěje.
PrimeCell, založený v roce 2007, se zaměřuje hlavně na klinický výzkum v oblasti buněk, genů a imunoterapie. Zahradníček nyní obchází investory, od kterých chce získat miliardu korun. Říká, že s novými penězi bude PrimeCell procházet tisíce biomedicínských studií z celého světa a hledat v nich ty nejnadějnější hypotézy, ze kterých pak rozběhne asi sto klinických studií. Z toho nakonec může vzniknout několik nových terapií, které investované peníze investorům zhodnotí.
Ambiciózní projekt není jen o penězích, ale také o nápadech a vědcích. "Chtěli bychom, aby o nás více věděli i výzkumníci doma. Říkáme: Máte-li slibné výsledky výzkumu, pojďme se bavit o tom, jak vám PrimeCell může být prospěšný," prohlašuje Zahradníček v rozhovoru pro HN.
Biomedicína používá buňky, tkáně nebo zásahy do genů místo tradičních chemických léků. Lékaři si od mladého oboru slibují, že umožní třeba léčit rakovinu nebo obnovit poškozené části orgánů.
Na čem dnes vyděláváte peníze?
Nevydělávám peníze. Zvyšuji hodnotu PrimeCellu. Hromadění peněz mne nebaví. Firmy jako Mikenopa vydělávají, ale hlavní smysl vidím v biotechnologiích. PrimeCell je ukázkou, že lze z české montovny udělat mozkovnu – přitahujeme zahraniční kapitál a vyvíjíme technologie nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Celý život se řídím přesvědčením, že jediným legitimním nárokem na zisk jsou inovace. Proto mě zajímají technologie, které rozvrací tradiční byznysové modely. Do těch investuji, rozvíjím je a čekám, jak to dopadne.
Druhá největší česká biotechnologická firma PrimeCell chce miliardu od investorů. Hodlá rozjet stovku klinických studií
Krátce po vzniku PrimeCellu vám přineslo hodně negativní publicity to, že vás média popisovala jako neznámou firmu, která převzala Tkáňovou banku Fakultní nemocnice Brno.
My jsme žádnou tkáňovou banku nepřevzali, to je zkratka. Tkáňová banka ve FN Brno stále existuje. Ten příběh byl následující: v roce 2005 jsem se při práci na jedné softwarové zakázce poprvé setkal s pojmem regenerativní medicína a léčení bez léčiv. Rozhodl jsem se, že založím biotechnologickou společnost. Bylo jasné, že když nebudeme mít vlastní lidi a laboratoře, nemůžeme uspět.
Co se dočtete dál
- Za co kritizoval odborný časopis NCTB firmu PrimeCell?
- Proč prodal Michal Zahradníček svůj podíl v PrimeCell skupině Penta?
- Jak velký kapitál potřebuje, aby rozjel klinické testování?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.