Němečtí operátoři budou pro výstavbu a provoz svých sítí moci i nadále využívat technologie od čínské firmy Huawei. "Pozice našeho úřadu je taková, že žádný dodavatel telekomunikační infrastruktury, tedy ani Huawei, nebude z takové spolupráce vyloučen," řekl listu Financial Times Jochen Homann, šéf německé Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur). V USA, Austrálii nebo také v Česku je přitom využívání telekomunikační infrastruktury čínské korporace považováno za bezpečnostní riziko.
Obavy z Huaweie se po světě vyrojily v souvislosti s chystaným spouštěním nových mobilních sítí páté generace (5G). Loni v srpnu svým operátorům spolupráci s čínským kolosem na stavbě 5G zakázala Austrálie, kterou v listopadu následoval Nový Zéland. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pak v prosinci vydal varování před využíváním technologií Huaweie i další telekomunikační firmy z Číny, ZTE. Obě firmy jsou podle úřadu podezřelé ze špionáže pro komunistickou zemi. Operátoři i další strategické podniky třeba z oblasti energetiky se proto musí systémů od Huaweie a ZTE buď zbavit, nebo je dodatečně zabezpečit.
Vyloučení Huaweie by poškodilo německé operátory, říká šéf regulace
Němci, kteří už před měsícem rozjeli aukci mobilních 5G sítí, ovšem uvádějí, že si podobných rizik nejsou vědomi. "Spolková agentura pro sítě žádné konkrétní podezření vůči Huawei nemá a nevíme ani o tom, že by nějaké podezření měly jiné německé úřady," řekl FT šéf telekomunikační agentury Homann.
Podle něj by vyloučení Huaweie ze zakázek na stavbě nových sítí poškodilo německé telekomunikační firmy, jako je třeba Deutsche Telekom. "Všichni operátoři využívají technologie Huaweie ve svých nynějších sítích. Huawei navíc drží velké množství patentů na technologii 5G. Pokud by byla firma z trhu vyřazena, znamenalo by to zpoždění ve výstavbě nové digitální infrastruktury," uvedl šéf německého úřadu, který dohlíží na tamní mobilní trh.
Německo přesto v březnu zpřísnilo kritéria, za kterých mohou úspěšní dražitelé mobilních frekvencí v příštích letech vystavět nové mobilní sítě. "Hlavní kritické komponenty musí být pořízeny jen od důvěryhodných prodejců a výrobců," uvedl telekomunikační úřad před tím, než právě probíhající mobilní aukci spustil.
Čeští operátoři se Huaweie zbavovat nemusí, ale…
Zatímco Němci proti Huaweii otevřeně nevystoupili, Česko jako první evropská země označilo využívání čínských technologií za bezpečnostní riziko. Ve svých sítích mají systémy od asijské firmy všichni hlavní operátoři v zemi – T-Mobile, O2 i Vodafone. Podle kyberúřadu to ale neznamená, že by se velká trojka operátorů musela nutně technologií od Huaweie zbavit. Zároveň stát operátorům nezakáže ani to, aby v budoucnu s Číňany spolupracovali na stavbě svých chystaných 5G sítí.
"Tyto firmy ze zákona spadají do kritické informační infrastruktury státu a jsou povinné provádět analýzu rizik. My jsme si od nich vyžádali, aby tuto analýzu aktualizovali a zohlednili v ní i naše varování týkající se Huaweie a ZTE," řekl HN mluvčí NÚKIB Radek Holý. "V části systémů bude možné zařízení od těchto výrobců ponechat a provést jen dodatečná bezpečnostní opatření. Jinde může naopak dojít k tomu, že se zařízení vymění za jiné," upřesnil Holý. Dodal, že zmíněnou bezpečnostní analýzu musí operátoři úřadu dodat do konce května.
Podle Martina Půlpána, odborníka na kybernetickou bezpečnost z firmy net.pointers, v případě Huaweie hrozí, že má technologie, které mu umožňují skrytě monitorovat provoz v mobilních sítích. "Sítě páté generace v budoucnu nebudou využívat jen spotřebitelé k volání nebo surfování po internetu. Díky jejich rychlosti a objemu dat, která dokážou přenášet, se nejspíš uplatní také u státních institucí. Bylo by přitom rizikové, aby na komunikaci státu dohlížel podezřelý dodavatel, jakým je Huawei," uvádí Půlpán, který postup kyberúřadu vítá. Kritické body mobilních sítí, kde by měli operátoři zařízení od Huaweie nahradit, podle něj představují vysílače nebo systémy, které chod sítí řídí.
Aukce mobilních frekvencí, na kterých budou vystavěny 5G sítě, v Česku proběhne v druhé půlce letošního roku. Stát si od dražby slibuje výnos asi osmi miliard korun, a navíc doufá, že na český trh vstoupí čtvrtý operátor. Huawei, který patří ke klíčovým dodavatelům tuzemských operátorů, v minulosti varování ze strany kyberúřadu kritizoval.
"Na českém trhu je spousta dalších výrobců. Tak proč se kyberúřad nezaměřil taky na ně? Pro to, z čeho jsme nyní obviňováni, neexistují žádné důkazy. Za dobu našeho fungování jsme obdrželi několik ocenění za náš systém zabezpečení," řekl HN v lednu šéf české pobočky Huaweie Radosław Kedzia.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist