Tržby železničního dopravce RegioJet loni rostly o téměř půl miliardy na 1,59 miliardy korun. Zisk před zdaněním činil 102 milionů korun, napsal v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Poprvé v zisku byl dopravce v roce 2015, na železnici působí od roku 2011. Předloni byl ve ztrátě.

Nyní RegioJet působí kromě Česka také na Slovensku a v Rakousku. Letos od prosince začne poprvé jezdit na dotovaných spojích v Česku objednávaných státem a Ústeckým krajem. Hospodářské výsledky v pondělí oznámily i České dráhy, které sice loni hospodařily se ziskem 1,2 miliardy, ale osobní doprava skončila ve ztrátě 230 milionů.

České dráhy loni navýšily zisk na 1,2 miliardy korun. Tahounem je nákladní doprava, ta osobní je ve ztrátě

Tržby a počet cestujících, který loni činil 9,7 milionu, rostou každoročně. Důvodem je otvírání nových linek, přidávání nových spojů a celkově rostoucí obliba železniční dopravy v Česku.

"Železniční doprava je vysoce perspektivním oborem našeho podnikání. Naše nedotované vlaky jsou ziskové na všech linkách a v pozitivním trendu dalšího růstu a příznivých ekonomických výsledků pokračujeme také v prvním čtvrtletí letošního roku," uvedl majitel společnosti Radim Jančura.

Jeho vlaky jezdí na lince z Prahy na Ostravsko a přes severní Slovensko dál na východ, dále z Prahy přes Brno do Vídně a Bratislavy a na Slovensku také jezdí v závazku veřejné služby z Bratislavy do Komárna. V souvislosti s rozšiřováním nabídky vlakových spojů redukoval některé autobusové spoje.

Dopravce chce letos pokračovat v rozšiřování vozového parku pomocí nových i modernizovaných vagonů, nakoupí také nové lokomotivy od Bombardieru. "Máme připravené další nákupy a rekonstrukce vozů v hodnotě přes miliardu korun, které bychom rádi začali uskutečňovat během následujících dvou až tří let. Chceme pokračovat ve zvyšování počtu nabízených sedaček, abychom zajistili dostatek míst pro zvyšující se počet pasažérů," uvedl Ondrůj.

Oprava 29. 4. 2019, 13:20: V první větě 1. odstavce jsme opravili chybné: "tržby železničního dopravce RegioJet loni mírně rostly na 1,1 miliardy korun" na správné: "tržby železničního dopravce RegioJet loni rostly o téměř půl miliardy na 1,59 miliardy korun". Svou původní chybnou informaci opravil RegioJet.