Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 7,7 procenta na 38,1 milionu dolarů (874,7 milionu korun). Výsledek překonal očekávání analytiků a firma zlepšila výhled na celý rok. V České republice zisk OIBDA ale klesl, a to o 2,8 procenta na 14,95 milionu dolarů.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru zisk 35,8 milionu dolarů.

Čisté příjmy pak ve čtvrtletí klesly o 6,5 procenta na 146,6 milionu dolarů (3,4 miliardy korun). Důvodem je hlavně propad příjmů z televizní reklamy o deset procent. Bez zahrnutí vlivu kurzových změn se však příjmy zvýšily téměř o dvě procenta.

"Tento rok měl vynikající start, který překonal naše předchozí očekávání do té míry, že zvyšujeme výhled na rok 2019," uvedl v prohlášení jeden z generálních ředitelů Michael Del Nin. Dodal, že výsledky patří k nejlepším za první čtvrtletí v historii firmy. Upozornil, že zisková marže je nejvyšší za více než deset let a že OIBDA na srovnatelném základě vzrostl o 18 procent.

Čisté příjmy v České republice klesly o 2,4 procenta na 50,3 milionu dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však stouply o 6,4 procenta a OIBDA o 6,1 procenta.

Součástí CME v Česku je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME kromě České republiky působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Kromě Česka se loni zisk OIBDA snížil také v Rumunsku, ve zbývajících zemích se naopak zvýšil. Příjmy klesly ve všech zemích vyjma Slovinska.

CME v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně možného prodeje celé společnosti nebo její části.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru