Umělá inteligence je obor, který již nyní zásadně proměňuje lidskou společnost. Neobejdou se bez ní internetové vyhledávače jako Google či Seznam.cz, předčí člověka v překladech psaného i mluveného slova do různých jazyků, postupně by navíc měla lidi nahrazovat za volanty samořiditelných aut i převzít práci chirurgů na operačních sálech.

Pro české společnosti platí, že se do využívání umělé inteligence příliš nepouštějí. Zdejší podniky, které tuto technologii rozvíjejí, ovšem patří do absolutní světové špičky. Svědčí o tom příběhy firem a lidí, kteří byli v úterý večer oceněni v prvním ročníku soutěže AI Awards, jejímž cílem je zviditelnit české zástupce zmíněného odvětví, známého pod zkratkou AI (z anglického artificial intelligence).

Porota složená ze zástupců akademické obce a byznysu rozdala ceny v celkem osmi kategoriích. Osobností roku se stal Marek Rosa, šéf pražské výzkumné firmy GoodAI. Zmiňovaná společnost vyvíjí takzvanou obecnou umělou inteligenci, která by měla člověka nahradit v provádění většiny intelektuálních úkolů. Řada lidí se takových superchytrých strojů, jejichž nástup se očekává v následujících desetiletích, obává. Rosova firma ale řeší právě to, aby autonomním počítačům vštípila základy lidské etiky, a učinila je tak neškodnými.

"GoodAI vedená Markem Rosou má globální hlas v EU i v OSN. Stala se jedinou českou organizací, jež přispívá k připravované globální iniciativě IEEE řešící etiku autonomních a inteligentních systémů, která formuje budoucnost bezpečné umělé inteligence," zdůvodnila Rosovo vítězství porota. Sám Rosa uvádí, že s pomocí univerzální AI lidstvo vyřeší řadu problémů. "Díky ní zautomatizujeme vědecké bádání a rozšíříme vlastní lidskou inteligenci," míní podnikatel, který vedle výzkumu umělé inteligence řídí i úspěšné herní studio Keen Software House.

Al Awards

Studentka, která za pomoci AI pomáhá autistům

Vedle Rosy byla oceněna také Michaela Mrázková, která zvítězila v kategorii Student/ka roku. Mrázková studuje bakalářský obor AI na univerzitě v nizozemském Groningenu a je velmi aktivní na odborných akcích v Česku i ve světě. Již třetím rokem třeba organizuje hackathon HackPrague. Během konání této akce musí desítky studentů a IT profesionálů v omezeném čase řešit složité softwarové úkoly.

"Vedle toho se již podílela na organizaci několika vědeckých konferencí v zemích Beneluxu. Loni v září navíc získala možnost zúčastnit se prestižního celosvětového hackathonu MedHacks na Johns Hopkins University v USA, kde spolupracovala na využití umělé inteligence ve vývoji aplikací pro děti s poruchou autistického spektra," uvádí se v prohlášení poroty.

V poslední z individuálních kategorií jury ocenila ještě profesora Jiřího Matase z pražského ČVUT. Ten obdržel zvláštní cenu "za zviditelnění Česka ve světě AI". "Jedná se o špičkového vědce světového renomé, díky jehož práci do Česka pravidelně přijíždějí přední vědecké kapacity z oboru," pronesl o svém kolegovi člen poroty, profesor Adam Herout z brněnského VUT. Matas v tuzemsku v posledních letech rozvíjí výzkum technologie autonomních aut, jeho odborné články jsou navíc hojně citované v zahraničí.

Tým, který uspěl i v soutěži Amazonu

U některých firemních nominandů byla porota na pochybách, zda jejich technologie představují špičku v oboru. To ovšem rozhodně neplatí pro brněnskou společnost Phonexia, která se stala AI firmou roku. Podnik založený studenty z VUT vyvíjí technologie na strojové rozpoznávání řeči. V tomto odvětví již působí globální velikáni jako Google či Amazon. Phonexii se ale jako první na světě podařilo mluvené slovo analyzovat výhradně za pomoci neuronových sítí. Běžně se přitom pro strojové rozeznávání jazyka vedle systémů napodobujících biologické mozky využívá také statistika.

Ve světě jsou již dostupné technologie, které různým podvodníkům umožňují měnit barvu hlasu, a vydávat se tak po telefonu za jiné lidi. Phonexia dokáže takové případy odhalovat, a pomáhá tak v identifikaci volajících na infolinky bank či pojišťoven. Start-up své služby navíc nabízí také kriminalistům. Těm může pomoci třeba po hlase rozpoznat únosce, kteří se předtím po telefonu anonymně domáhali výkupného.

V podobném oboru působí i pražská společnost Alquist AI. Studenti z ČVUT, kteří za ní stojí, nedávno obhájili druhé místo v prestižní mezinárodní soutěži The Alexa Prize pořádané obchodním gigantem Amazon. Úkolem týmu Alquist AI bylo vytvořit konverzační umělou inteligenci pro hlasového asistenta Amazon Alexa schopnou si plynule povídat s člověkem na běžná témata, jako jsou sport, filmy nebo hudba. Systém, který pražští studenti vytvořili, přitom v obou ročnících klání získal vůbec nejlepší uživatelské hodnocení ze všech zúčastněných týmů.

Dalším zajímavým projektem, který si ze soutěže AI Awards odnesl ocenění za nápad roku, je Plant.id. Mobilní aplikace je pokračováním čtyři roky starého projektu FlowerChecker, oba programy mají za cíl pomáhat s identifikací květin. Původní FlowerChecker počítal s tím, že člověk na mobil rostlinu vyfotí a aplikace mu pak pomůže zprostředkovat botanika, který název květiny určí. Rok stará Plant.id už ale umí jméno rostliny určit i čistě za pomoci strojového učení.  

"Momentálně máme jak na FlowerCheckeru, tak na Plant.id necelých deset tisíc registrovaných uživatelů. Na Plant.id jsme za necelý rok provozu určili víc než sto tisíc rostlin," říká Ondřej Veselý, který je jedním ze tří zakladatelů obou zmíněných projektů a za sebou má kariéru vývojáře v brněnském srovnávači letenek Kiwi.com nebo v Evropské komisi.

Společnost nyní spolu s neziskovou Nadací Partnerství začíná pracovat i na třetí aplikaci nazvané Life Tree Check. S její pomocí budou moci lidé ve městech identifikovat stromy, které v nich rostou. S pomocí zařízení pro rozšířenou realitu a díky umělé inteligenci budou navíc uživatelé určovat také průměr kmene, stáří stromu a jeho kondici. "Díky tomu sami uvidí, jaký je přínos konkrétního stromu pro obyvatele města a mikroklima v okolí," dodává Veselý.

Organizátorem soutěže AI Awards jsou vydavatel HN, společnost Economia a AI Startup Incubator. Generálním partnerem klání je firma Accenture, dalšími sponzory pak společnosti Microsoft, Vodafone, Siemens a Trask solutions. Akce se koná pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vítězové AI Awards

Osobnost roku

Marek Rosa

Student/ka roku

Michaela Mrázková

Nápad roku

Plant.id

Událost roku

Konference Machine Learning Prague

Start-up roku

Rossum

Firma roku

Phonexia

Projekt roku

Alquist AI

Speciální cena za zviditelnění ČR ve světě AI

Jiří Matas

Al Awards