Česká koruna přestala být investory vnímána jako bezpečné útočiště a v důsledku nadměrných sázek na její růst se změnila "z miláčka ve vyděděnce". Píše o tom na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

Analytici před rokem předpovídali tříprocentní růst koruny, který se ale nedostavil. O ztrátě statusu koruny jakožto bezpečného útočiště podle Bloombergu hovoří například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, podle níž trh s korunou nefunguje patřičným způsobem.

Koruna v těchto dnech oslabuje, ačkoli Česká národní banka (ČNB) minulý týden přikročila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Některé velké banky, například Raiffeisen Bank International, ING a JPMorgan, nyní namísto na růst české měny sázejí na její další pokles, píše Bloomberg.

ČNB v letech 2013 až 2017 držela kurz koruny na uměle nízké úrovni, aby podpořila inflaci a hospodářský růst. Zahraniční investoři v té době masivně nakupovali koruny s vyhlídkou na růst kurzu po skončení intervencí. Ten se skutečně dostavil a česká koruna se v roce 2017 zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Následně však její posilování zastavily obchodní spory a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Zahraniční investoři se nyní snaží opustit své rozsáhlé sázky na korunu. Tento proces je však pomalý, protože ho komplikuje nedostatek zájemců o koupi české měny, upozorňuje agentura Bloomberg.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist