Podle amerického ministra Ricka Perryho energetiky není daleko schválení zákona, který uvalí sankce na firmy a osoby podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Rusko proti tomu protestuje.
Výstavba plynovodu mezi Ruskem a Německem, který přes moře obchází Polsko, pobaltské státy i Ukrajinu, je dlouhodobě terčem kritiky právě ze strany východoevropských zemí i USA. A to kvůli obavám, že zvýší závislost Evropské unie na ruském plynu. Plyn, který má být tímto systémem doručen do Německa, poteče dál i do České republiky.
"Opozice proti plynovodu Nord Stream 2 je ve Spojených státech živá a silná," řekl podle agentury Reuters Perry při návštěvě Kyjeva k příležitosti inaugurace nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle něj zmíněný zákon brzy projde americkým Senátem a Kongresem a prezident Donald Trump ho podepíše.
Zmíněný návrh zákona předložili v úterý společně republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová. "Nord Stream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a národní bezpečnost Ameriky," zdůvodnil tento legislativní počin Cruz. "Spojené státy zkrátka nemohou dovolit Rusku ovládnout energetickou budoucnost Evropy," dodal.
Ruský Kreml v reakci na vyjádření Ricka Perryho řekl, že podobný krok by byl nekalou soutěží a "nepřijatelný". "Je to neakceptovatelné pro nás a pro mnoho zemí Evropské unie," oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Kreml je přesto přesvědčený o tom, že stavba plynovodu bude dokončena bez ohledu na možné restrikce Spojených států. Peskov poukázal mimo jiné na skutečnost, že se jedná o mezinárodní projekt, který je už z nemalé části realizován.
"Je to mezinárodní projekt, kterého se účastní celá skupina mocných mezinárodních gigantických společností. Projekt je už z velké části realizován, zajištěno je z velké části financování, dost rychle se postupuje," vysvětlil Peskov přesvědčení o tom, že stavba bude dokončena přes případné sankce USA. Plynovod má být hotov do konce letošního roku.
Provoz plynovodu Nord Stream 2 by měl být zahájen v příštím roce. Projekt je rozšířením plynovodu Nord Stream, který obchází Ukrajinu a přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese na svých bedrech ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery v projektu jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.
Česká republika se neúčastní přímo budování Nord Streamu, ale přesto do ní desítky miliard krychlových metrů ruského plynu přitečou. Česká soustava se totiž napojí na německý plynovod Eugal u obce Deutschneudorf na českých hranicích a odtud bude zemní plyn dál distribuovat vlastním potrubím Capacity4Gas. Nový, zhruba 150 kilometrů dlouhý řad, má vést mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku. Odtud bude moci palivo plynout dál do Bavorska, Rakouska, Itálie, či Chorvatska.
Česká vláda přenosové soustavy zprivatizovala a vlastní je firma Net4Gas. Náměstek ministryně průmyslu a obchodu ČR René Neděla řekl ČTK, že nové plynovody by měly mít na české plynárenství pozitivní dopad. "V nejbližší době bude totiž docházet k postupnému vypršení platnosti existujících kontraktů na přepravu plynu přes území České republiky. Tyto kontrakty by zcela určitě nebyly ve stávajícím rozsahu obnoveny, což by ve svých důsledcích vedlo k výraznějšímu přesunu nákladů na provoz přepravní soustavy, vlastněné společností Net4Gas, na tuzemskou přepravu a v konečném důsledku by tak prodražilo zemní plyn pro zákazníky na území České republiky," dodal náměstek Neděla.
Mapa plynovodu:
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist