Přispívají k majetkové nerovnosti na světě, slouží k praní špinavých peněz, politici či podnikatelé díky nim mohou tajit vlastnictví firem, které by jim jinak neprošlo. Daňové ráje jsou pro mnohé zlem, které tráví světovou ekonomiku. Kde se ale vlastně vzaly a jaká je jejich historie?

S trochou nadsázky se dá říct, že snaha vyhnout se placení daní je stejně stará jako daně samotné. Již ve starověkém Řecku používali obchodníci malé ostrůvky v okolí Athén jako překladiště pro své zboží, aby se vyhnuli dvouprocentnímu clu, které bylo uvaleno na dovoz do města a vývoz z něj.

Antický Řím byl zase známý tím, že daňovou politiku rád používal jako zbraň proti svým protivníkům. Když chtěli například Římané ve druhém století před Kristem poškodit řecký ostrovní stát Rhodos, který se nepřidal na jejich stranu ve válce s Makedonií, nevypravili proti němu trestnou vojenskou výpravu. Místo toho raději osvobodili od daní svůj přístav na ostrově Delos a Rhodos nechali finančně vykrvácet. I když rhodský přístav účtoval clo jen ve výši dvou procent, záhy většina obchodních lodí směřovala raději do delského přístavu. Během jednoho jediného roku klesly daňové příjmy Rhodu o 85 procent a moc někdejšího obchodního gigantu Egejského moře rychle uvadla.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.