Generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix očekává, že pokles hypotečního trhu ve druhém čtvrtletí bude výrazně nižší než v prvním kvartálu, kdy se celkový objem nových hypoték propadl meziročně o jednu třetinu. Letošní celoroční výsledek trhu pak podle jeho odhadu bude na úrovni 190 miliard korun. Znamenalo by to, že dopad zpřísnění hypoték, které platí od loňského října, nemusí být tak velký, jak bankéři před rokem očekávali. Podle Feixe si totiž část klientů dokáže příjem na požadovanou hypotéku různými způsoby zajistit nebo sleví ze svých požadavků a vezme si menší půjčku.

Optimističtěji zní Feix také ve chvíli, když mluví o dalším letošním vývoji úrokových sazeb hypoték. "Bude stabilnější než loni. Žádné velké změny do konce letošního roku nečekám," říká šéf Hypoteční banky, která je zhruba s třicetiprocentním podílem lídrem českého trhu.

Bankéři odhadovali, že letošní první čtvrtletí bude slabé, protože zákazníci se snažili vyřídit úvěry ještě před říjnovým zpřísněním hypoték. Současně experti říkali, že budoucí vývoj naznačí až letošní druhé čtvrtletí. Jak to tedy dopadlo?

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se