Americké akcie v pátek posilovaly a růst vykázaly i za celý tento měsíc. Jejich indexy Dow Jones a S&P 500 dokonce zažily nejlepší červen za řadu desetiletí. Pozornost investorů se nyní soustředí na obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou na summitu G20 v Japonsku.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 0,28 procenta a obchodování uzavřel na 26 599,96 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,57 procenta na 2941,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,48 procenta na 8006,24 bodu.

Za celý měsíc se Dow Jonesův index zvýšil o 7,2 procenta a S&P 500 o 6,9 procenta. Dow Jones tak zažil nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump bude v sobotu na summitu G20 jednat o obchodních záležitostech se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Investory zajímá, zda se jim podaří dosáhnout příměří v obchodní válce, nebo zda se konflikt ještě vystupňuje.

Na devizovém trhu zůstal kurz dolaru vůči euru téměř beze změn, kolem 22:00 se jednotná evropská měna prodávala za 1,1370 dolaru. V centru pozornosti je kromě summitu G20 rovněž úroková politika americké centrální banky (Fed).

Páteční údaje o květnovém vývoji spotřebitelských výdajů ve Spojených státech podle analytiků signalizovaly zpomalování hospodářského růstu, takže by mohly Fedu poskytnout další argument ke snížení úrokových sazeb. Centrální banka bude o nastavení úroků rozhodovat na svém zasedání 30. a 31. července.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru