Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti poháněl rychlejší pokles výroby a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu, to je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.
Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
Firmy v červnu snižovaly počet zaměstnanců čtvrtý měsíc za sebou, zatímco pokračující obavy okolo napětí na světových trzích vedly ke snížení vyhlídek na následujících 12 měsíců. Hlavní index PMI v červnu klesl z květnových 46,6 bodu.
"Podle českých výrobců poptávka v červnu dále slábla. Zhoršení provozních podmínek na konci druhého čtvrtletí zintenzivnilo vzhledem k rychlejšímu poklesu objemů nových zakázek a výroby. K prudšímu poklesu vedly zejména pokračující problémy v automobilovém sektoru," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jonesová.
Pokračující ochlazování poptávky a nejistota vycházející z napětí na globálních trzích v červnu přispěly k tomu, že optimismus firem oslabil a stupeň důvěry v růst budoucí výroby sklouzl na minimum za tři měsíce.
"Červnový PMI signalizuje výrazné zhoršení podmínek v průmyslu způsobených především prudkým poklesem nových zakázek. Průmyslníci zaznamenali nižší poptávku jak zvenčí, tak i z tuzemska. Podniky na tuto situaci reagují snížením stavu zaměstnanců," uvedela analytička Komerční banky Monika Junicke.
Důvěra v ekonomiku dále klesá, níže byla naposledy v říjnu 2015, největší propad zaznamenal průmysl
Do nálady průmyslníků se negativně propisuje zpomalení globální ekonomiky a světového obchodu. Ten v poslední době značně omezují protekcionistická opatření světových supervelmocí, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Pro český průmysl je však stěžejní Německo, se kterým ho pojí úzká spolupráce v automobilovém sektoru. Zatímco polský index se drží v těsné blízkosti 50 bodů, české PMI bylo spolu s německým taženo dolů, dodala.
Zahraniční ukazatele podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera potvrzují, že situace v průmyslu zůstává nejistá. Německý PMI setrval v červnu poblíž hranice 45 bodů a důvěra v průmyslu dle indikátoru Ifo se dále snížila. Celková důvěra v eurozóně v červnu opět poklesla a dostala se na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2016. Čínské indikátory z průmyslu vysílají obdobné signály. Navzdory mírně optimistickému jednání G20 tak může ještě delší dobu trvat, než se situace v evropském i českém průmyslu začne obracet k lepšímu, podotkl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist