Největší cestovní agentura v Česku Invia.cz loni prodala zájezdy cestovních kanceláří a další své služby za 6,8 miliardy korun. Její prodeje tak rostou už druhým rokem a meziročně se zvýšily zhruba o 18 procent. Společnost dosáhla provozního zisku před odpisy (EBITDA) 173 milionů korun.

"Čekáme celoroční mírný růst obratu oproti roku 2018 a toto naše celoroční očekávání je v souladu s vývojem prodejů během prvního pololetí letošního roku. Nárůst by měl být v tržbách i prodaných zájezdech," uvedla mluvčí Andrea Řezníčková. Celkové hospodářské výsledky za loňský rok podle Řezníčkové oznámí firma až na podzim s uveřejněním výroční zprávy.

Invia.cz každým rokem rozšiřuje síť poboček franšízových partnerů, v současnosti jich má 160. Letos plánuje další dvě v Česku a tři na Slovensku, kde nemá agentura podle Řezníčkové ještě obsazena některá i středně velká města.

Invia.cz přeprodává zájezdy většiny velkých cestovních kanceláří, z Česka 180 a čtyřicítku ze Slovenska kromě cestovních kanceláří Alexandria a Fischer, kde spolupráce skončila.

"Nově pracujeme na zařazení zájezdů německých a rakouských cestovních kanceláří napřímo. Dosud jsme je prodávali přes místní agentury. Nadále ale počítáme, že většina zájezdů se prodá přes české a slovenské cestovní kanceláře," poznamenala Řezníčková s tím, že německé a rakouské cestovky jsou jen doplněním.

Invia.cz má dceřiné společnosti na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku a od roku 2017 také sesterské firmy v Německu. Skupinu Invia tvoří on-line prodejce zájezdů Invia.cz a další společnosti, mimo jiné Invia.sk, Invia.hu či Travelplanet.pl. Společnost je součástí investiční skupiny Rockaway podnikatele Jakuba Havrlanta. Mezi velké tuzemské cestovní agentury dále patří Dovolena.cz, Zajezdy.cz či eTravel.cz.

Rostoucí prodeje minulý týden oznámila i Exim Tours. Loni prodala v ČR zájezdy téměř za šest miliard korun, meziročně o 25 procent více. Obchodní ředitel Exim Tours Petr Kostka řekl, že i letos neočekává pokles i přesto, že růst prodejů zpomalilo odstavení letadel Boeing 737 Max.