V České republice vzniklo v pololetí 15 457 nových firem, což je meziroční pokles o 697 firem. Pololetí tak bylo na počet nově vzniklých firem nejslabší za poslední tři roky. Vyplývá to z údajů společnosti Bisnode. Zároveň zaniklo rekordní množství společností, celkový počet firem v ČR se tak v pololetí zvýšil o 7493 na 499 811. Ve sledovaném období bylo vymazáno z obchodního rejstříku 7964 firem.

"Na dvě vzniklé společnosti připadá téměř jedna zaniklá. Podnikatelská základna se pročišťuje, z trhu odchází firmy, které nevyvíjely žádné aktivity nebo neobstály v konkurenčním boji," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodala, že od roku 2012 přibývá firem, které byly vymazány z obchodního rejstříku. Loni šlo o rekordních 12 692 firem, letos bude počet podle Štěpánové pravděpodobně překonán.

Z celkového počtu firem je v Česku 473 335 společností s ručením omezeným a 26 476 akciových společností.

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist