Úřady ve Spojených státech vyměřily společnosti Facebook rekordní pokutu pět miliard dolarů (asi 115 miliard korun) za porušení ochrany soukromí. Oznámila to ve středu Federální obchodní komise (FTC). Podnikání Facebooku bude také podléhat přísnějšímu dohledu a restrikcím, uvedla ve středu agentura AP. Provozovatel největší sociální sítě světa pokutu přijal a následně oznámil, že ze strany FTV čelí navíc i antimonopolnímu vyšetřování.
Podle dohody s FTC se zvýší odpovědnost managementu za ochranu dat uživatelů. FTC prosadila, že uvnitř firmy vznikne zvláštní orgán pro dohled nad ochranou údajů. Tím se omezí dosavadní neomezená moc zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga při rozhodování v otázkách ochrany údajů. Společnost musí podle serveru Washington Post ustanovit kontrolory, kteří budou dohlížet na dodržování zásad ochrany soukromí. Zároveň bude po dobu dalších 20 let podle dohody s FTC veškerý sběr dat Facebook kontrolovat externí organizace.
"Souhlasili jsme se zaplacením rekordní pokuty, ale důležitější je, že hodláme provést zásadní strukturální změny ve způsobu, jakým vytváříme produkty a řídíme tuto společnost," uvedl Zuckerberg na svém facebookovém profilu. "Máme odpovědnost za ochranu lidského soukromí. Doposud jsme tvrdě pracovali na tom, abychom této odpovědnosti dostáli, ale nyní stanovíme zcela nový standard pro naše odvětví," dodal.
Při hlasování o udělení pokuty zvedli ruku pro tři republikánští komisaři FTC, dva zastoupení demokraté byli proti. Podle agentury AP je to jasný signál, že zmiňovaná omezení nejdou tak daleko, jak doufali zastánci ochrany soukromí.
Komisař za Demokratickou stranu Rohit Chopra uvedl ve svém nesouhlasném prohlášení, že navrhovaná dohoda mění jen málo obchodní model nebo obchodní postupy firmy. Facebooku prý neukládá provést v tomto směru smysluplné změny. "Nezahrnuje žádná omezení týkající se jeho masového sledování ani jeho reklamních taktik," citovala jej agentura AP.
Facebook také zaplatí další pokutu ve výši 100 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzu v USA (SEC). Ta sociální síť obvinila, že investory o skandálu s únikem soukromých dat informovala příliš pozdě.
FTC začala Facebook vyšetřovat před více než rokem kvůli podezření, že se citlivá osobní data milionů uživatelů dostala do rukou společnosti Cambridge Analytica, která pracovala pro prezidentskou kampaň Donalda Trumpa. Vyšetřování se soustředilo na to, zda sdílení dat nebylo v rozporu s dohodou s FTC z roku 2011 o ochraně soukromí uživatelů.
Komise Facebook obvinila z používání "klamavých nastavení", která soukromí uživatelů narušovala. Společnost měla zároveň podle FTC porušovat americký zákon tím, že využívala telefonní čísla uživatelů poskytnutá pro větší zabezpečení k tomu, aby na ně cílila reklamu. Zároveň údajně oklamala "desítky tisíc uživatelů" tvrzením, že funkce rozpoznávání obličejů nebyla v rámci této služby automaticky povolena, zatímco ve skutečnosti byla. Informovala o tom na svém webu televize CNN.
Vláda USA vyšetřuje Facebook, Apple i Amazon kvůli podezření z nekalé soutěže, píše Wall Street Journal
Pro Facebook výše pokuty nepředstavuje závažnější problém. Firma si na ni už v letošním prvním čtvrtletí odložila tři miliardy dolarů a za toto období vykázala ještě zisk 2,43 miliardy dolarů. CNN uvádí, že pokuta ve výši pěti miliard dolarů zhruba odpovídá měsíčním tržbám Facebooku.
Z výsledků hospodaření za první čtvrtletí vyplývá, že Facebook měl na konci března v položce peníze a peněžní ekvivalenty uvedenou částku 11,1 miliardy dolarů. To jsou peníze, které je firma schopna relativně rychle přeměnit na hotovost.
Čistý zisk Facebooku ve druhém čtvrtletí klesl téměř o polovinu na 2,62 miliardy dolarů (60 miliard Kč) z 5,11 miliardy dolarů před rokem. Zisk na akcii se propadl na 91 centů z 1,74 dolaru. Bez zahrnutí pokuty od FTC a dalších mimořádných položek však dosáhl 1,99 dolaru. Čtvrtletní tržby společnosti navíc překonaly očekávání analytiků.
Facebook v posledních letech čelil několika skandálům týkajících se jeho nakládání s osobními údaji. Nejznámějším z nich je případ firmy Cambridge Analytica, která tajně získala data milionů facebookových uživatelů a následně je využila k pokusům o jejich politické ovlivnění. Letos v únoru pak pozornost médií přitáhlo odhalení, že Facebook řadu let ukládal hesla svých uživatelů v nezašifrované podobě. Minulý rok v říjnu přitom hackeři zneužili nedostatečného zabezpečení společnosti a získali údaje 30 milionů uživatelů Facebooku. Kritici Zuckerbergově firmě dlouhodobě vytýkají také její roli v šíření dezinformací, nenávisti či konspiračních teorií.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist