Největší americká farmaceutická společnost Pfizer převezme výrobce generických léků Mylan. Toho spojí se svou podobně zaměřenou firmou Upjohn, nově vytvořený podnik pak bude mít roční tržby až 20 miliard dolarů (přes 460 miliard korun), uvedly v pondělí firmy ve společné tiskové zprávě. Na trhu se tak objeví nový farmaceutický gigant.

Do portfolia společnosti Upjohn patří například přípravek na potenci Viagra, lék na vysoký cholesterol Lipitor nebo přípravek na bolest a záněty Celebrex. Mylan je pak známý díky přípravku EpiPen, což je injekční roztok na zastavení život ohrožujících alergických reakcí.

Podle podmínek transakce, která se uskuteční formou převodu akcií, se každá akcie společnosti Mylan přemění na jednu akcii nové firmy. Akcionáři Pfizeru budou v novém podniku vlastnit 57 procent, akcionáři Mylanu pak zbývajících 43 procent.

Firmy předpokládají, že nově vytvořený podnik bude mít za rok 2020 tržby 19 miliard až 20 miliard dolarů. Zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) by se měl pohybovat od 7,5 miliardy do osmi miliard dolarů.

Akcie společnosti Mylan v reakci na zprávu zpevnily o více než 23 procent, zatímco akcie Pfizeru skoro o dvě procenta oslabily.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru