Čistý zisk německého průmyslového koncernu Siemens ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o šest procent na 1,14 miliardy eur (29,3 miliardy korun). Důvodem byl hlavně propad v digitálním průmyslu a energetice. Firma v prohlášení zároveň varovala před slábnutím podnikatelského prostředí, které má negativní dopad na její hospodaření.

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří čekali snížení zisku za tři měsíce do konce června na 1,18 miliardy eur. Objednávky se ale naopak zvýšily o osm procent na 24,51 miliardy eur a příjmy stouply o čtyři procenta na 21,28 miliardy eur, což bylo v souladu s očekáváním.

Provozní zisk v průmyslové divizi klesl o 12 procent. Přispěla k tomu výrazně slabá poptávka v odvětví digitálního průmyslu.

Generální ředitel Joe Kaeser varoval, že podmínky na důležitých trzích se zhoršily. Na náladu investorů má negativní vliv hlavně geopolitické napětí. Nicméně firma potvrdila dosavadní výhled na letošní rok.

Siemens se nyní nachází uprostřed své největší transformace za několik let. Ve střednědobém horizontu se hodlá rozloučit s energetickými aktivitami a soustředit se na digitalizaci.

Siemens působí i v České republice, kde zaměstnává téměř 8500 lidí. Společnosti v Česku v minulém finančním roce do konce září 2018 klesl čistý zisk zhruba o šest procent na 871,4 milionu korun. Hlavní tuzemské výrobní závody má Siemens v Brně (na průmyslové turbíny), v Trutnově na nízkonapěťovou spínací techniku a v Mohelnici a ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se vyrábějí elektromotory. Víc než tisícovku lidí firma v Česku zaměstnává ve vývojových centrech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru