Německé firmě Continental AG, která je největším dodavatelem automobilových součástek v Evropě s akciemi na burze, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 41 procent na 485 milionů eur (12,5 miliardy korun). Propad způsobila nižší poptávka po autech a vysoké investice do elektrických a autonomních aut. Příjmy klesly o jedno procento na 11,26 miliardy eur (289,7 miliardy korun). Firma ve středu také uvedla, že kvůli poklesu zisku plánuje výraznější snižování nákladů.

Continental zatím nechal beze změn výhled na celý letošní rok. Ten však snížil minulý měsíc kvůli očekávanému celosvětovému poklesu výroby aut.

"V současné době je tržní prostředí velmi náročné," uvedl generální ředitel Elmar Degenhart. Firma tak podle něj bude reagovat na pokles na trhu přísnou kontrolou nákladů a zvýšením konkurenceschopnosti.

Přesná čísla o úsporách firma zatím neuvedla. Zvažuje mimo jiné snížení počtu zaměstnanců a investic do technologie spalovacích motorů. Nepostaví ani plánovaný závod na výrobu baterií. Celý plán snížení nákladů by měl být připraven v nadcházejících týdnech, dodal Degenhart.

Útlum v automobilovém průmyslu přiměl už konkurenční firmu ZF Friedrichshafen zveřejnit varování před dalším vývojem zisku. Další konkurent Bosch pak očekává letos stagnaci tržeb, poznamenala agentura Reuters.

Continental v roce 1993 koupil otrokovického výrobce pneumatik Barum a v současnosti má v České republice několik výrobních závodů a výzkumné a vývojové centrum. Mimo jiné v Česku vyrábí automobilovou elektroniku, řídicí jednotky motorů a převodovek, senzory, dveřní moduly, klíčky, brzdové posilovače, elektrické vakuové pumpy, převodové jednotky pro elektronickou parkovací brzdu, ostřikovací systémy, moduly pro recirkulaci výfukových plynů, vysokotlaká dieselová a benzinová čerpadla nebo pláště pneumatik pro osobní i nákladní vozidla.