Služeb ubytovacích zařízení v České republice v letošním druhém čtvrtletí využilo 5,8 milionu lidí, meziročně o 4,9 procenta více. Hosté v nich strávili i více nocí. Jejich počet se proti stejnému loňskému období zvýšil o 3,8 procenta na 14 milionů. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. Dosavadní výsledky podle odborníků ukazují, že cestovní ruch v ČR letos tak jako loni zřejmě čeká rekord.
Podle statistiků návštěvnost českých hotelů, penzionů či kempů nepřetržitě roste šestým rokem a dynamika růstu počtu domácích a zahraničních hostů se vyrovnala. Českých turistů v ubytovacích zařízeních meziročně přibylo od dubna do konce června o 4,9 procenta a cizinců o 4,8 procenta.
Na návštěvnosti se podle vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavla Vančury negativně nepodepsal ani letošní květen, který byl chladný a deštivý. "Z pohledu top 10 zemí jsme největší nárůst zaznamenali u Německa a Francie. Naopak počet turistů z Velké Británie a Jižní Koreje klesl," uvedl Vančura. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy navazuje turistický ruch v ČR úspěšně na ten loňský, rekordní.
Za pozitivním vývojem podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta stojí slunečné počasí, image Česka jako bezpečné destinace i marketingové aktivity zahraničních zastoupení agentury.
Z Německa přijelo tradičně turistů nejvíce, 570 tisíc, a mezi zahraničními hosty Česka dále tvořili zhruba pětinu. Proti loňskému druhému čtvrtletí jich bylo o 7,7 procenta více. Druhou nejpočetnější skupinou byli Slováci, kterých přijelo ve sledovaném období kolem 200 tisíc. Následovali turisté z Polska se 187 tisíci návštěvníky. Významný nárůst si připsali i Ukrajinci, jichž navštívilo ČR o 31,3 procenta více. Podle Hergeta je to růstem ukrajinské ekonomiky i vyšší mobilitou ukrajinských občanů díky biometrickým pasům.
Podle ČSÚ opět přibylo návštěvníků z Číny, přijelo jich o 1,1 procenta více než loni, nárůst byl ale menší než loni, kdy byl dvouciferný. "Počet Číňanů v Praze vzrostl o pouhé 0,2 procenta, v regionech ale o 8,4 procenta. Počet Korejců v Praze klesl o 6,8 procenta a v regionech naopak vzrostl o 8,1 procenta," upozornil Herget. Naopak o 1,3 procenta ubylo hostů z Velké Británie.
Na datech z regionů je podle šéfa CzechTourism vidět, že již sklízí plody spolupráce agentury s regiony. Ta se zaměřuje na podporu méně navštěvovaných lokalit a jejich propagaci v zahraničí. Z hlediska regionů přibylo hostů ve všech krajích s výjimkou Vysočiny, kde jich ubylo. Největší meziroční nárůst zaznamenaly Liberecký, Olomoucký a Pardubický kraj.
Počet noclehů ve druhém čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích i zahraničních hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 3,8, respektive o 3,9 procenta více nocí než před rokem. Nejčastěji turisté nocovali v hotelích a v Praze. V hlavním městě na tom měli zásluhu zejména cizinci, na které připadlo devět z deseti nocí. Čeští turisté přespávali nejčastěji v Jihočeském, Jihomoravském a Královéhradeckém kraji.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist