Služeb ubytovacích zařízení v České republice v letošním druhém čtvrtletí využilo 5,8 milionu lidí, meziročně o 4,9 procenta více. Hosté v nich strávili i více nocí. Jejich počet se proti stejnému loňskému období zvýšil o 3,8 procenta na 14 milionů. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. Dosavadní výsledky podle odborníků ukazují, že cestovní ruch v ČR letos tak jako loni zřejmě čeká rekord.
Podle statistiků návštěvnost českých hotelů, penzionů či kempů nepřetržitě roste šestým rokem a dynamika růstu počtu domácích a zahraničních hostů se vyrovnala. Českých turistů v ubytovacích zařízeních meziročně přibylo od dubna do konce června o 4,9 procenta a cizinců o 4,8 procenta.
Na návštěvnosti se podle vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavla Vančury negativně nepodepsal ani letošní květen, který byl chladný a deštivý. "Z pohledu top 10 zemí jsme největší nárůst zaznamenali u Německa a Francie. Naopak počet turistů z Velké Británie a Jižní Koreje klesl," uvedl Vančura. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy navazuje turistický ruch v ČR úspěšně na ten loňský, rekordní.
Za pozitivním vývojem podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta stojí slunečné počasí, image Česka jako bezpečné destinace i marketingové aktivity zahraničních zastoupení agentury.
Z Německa přijelo tradičně turistů nejvíce, 570 tisíc, a mezi zahraničními hosty Česka dále tvořili zhruba pětinu. Proti loňskému druhému čtvrtletí jich bylo o 7,7 procenta více. Druhou nejpočetnější skupinou byli Slováci, kterých přijelo ve sledovaném období kolem 200 tisíc. Následovali turisté z Polska se 187 tisíci návštěvníky. Významný nárůst si připsali i Ukrajinci, jichž navštívilo ČR o 31,3 procenta více. Podle Hergeta je to růstem ukrajinské ekonomiky i vyšší mobilitou ukrajinských občanů díky biometrickým pasům.
Podle ČSÚ opět přibylo návštěvníků z Číny, přijelo jich o 1,1 procenta více než loni, nárůst byl ale menší než loni, kdy byl dvouciferný. "Počet Číňanů v Praze vzrostl o pouhé 0,2 procenta, v regionech ale o 8,4 procenta. Počet Korejců v Praze klesl o 6,8 procenta a v regionech naopak vzrostl o 8,1 procenta," upozornil Herget. Naopak o 1,3 procenta ubylo hostů z Velké Británie.
Na datech z regionů je podle šéfa CzechTourism vidět, že již sklízí plody spolupráce agentury s regiony. Ta se zaměřuje na podporu méně navštěvovaných lokalit a jejich propagaci v zahraničí. Z hlediska regionů přibylo hostů ve všech krajích s výjimkou Vysočiny, kde jich ubylo. Největší meziroční nárůst zaznamenaly Liberecký, Olomoucký a Pardubický kraj.
Počet noclehů ve druhém čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích i zahraničních hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 3,8, respektive o 3,9 procenta více nocí než před rokem. Nejčastěji turisté nocovali v hotelích a v Praze. V hlavním městě na tom měli zásluhu zejména cizinci, na které připadlo devět z deseti nocí. Čeští turisté přespávali nejčastěji v Jihočeském, Jihomoravském a Královéhradeckém kraji.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist