Prodej automobilů v Číně se v červenci meziročně snížil o 4,3 procenta. Prodej takzvaných nových energetických vozů (NEV), což jsou elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem, poklesl o 4,7 procenta na 80 tisíc vozů. V červnu se přitom jejich prodej zvýšil o 80 procent. V případě NEV se jedná o první pokles prodeje za více než dva roky. Uvedl to v pondělí Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM).

V červnu se prodej aut v Číně snížil o 9,6 procenta a v květnu o 14,6 procenta. Loni čínský trh zaznamenal první roční propad od konce 90. let. Za tímto vývojem stojí zpomalování hospodářského růstu a obchodní válka se Spojenými státy, ale také zavádění nových emisních norem, upozornila agentura Reuters.

"Hlavním důvodem poklesu prodeje nových energetických vozů v červenci je změna (vládní) politiky," uvedl Čchen Š’-chua, asistent generálního tajemníka CAAM. Odkazoval přitom na rozhodnutí vlády z minulého měsíce omezit subvenování těchto vozů.

CAAM minulý měsíc předpověděl, že prodej automobilů v Číně se letos zřejmě sníží o pět procent na 26,68 milionu vozů. Zhoršil i předpověď prodeje vozů NEV – zatímco dříve CAAM očekával prodej 1,6 milionu těchto aut, nynější prognóza počítá s 1,5 milionu vozů. Vloni se jich prodalo 1,26 milionu.