Kofole vzrostly v prvním pololetí letošního roku tržby meziročně o 3,4 procenta na 3,03 miliardy korun. Ukazatel EBITDA jí ale klesl o 7,3 procenta na 424,7 milionu a provozní výsledek o 28,2 procenta na 159,9 milionu korun. Hospodářský výsledek ovlivnilo nejvíce počasí. Kofola to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.

Hlavní příčinou poklesu hospodářského výsledku byl podle firmy měsíc květen, který byl jedním z nejchladnějších a nejdeštivějších za poslední desetiletí.

"Dále pak výsledek ovlivnily především vyšší náklady na obaly, nárůst mezd a vyšší logistické náklady, které byly částečně pokryté nižší cenou cukru," uvedla Kofola.

Bez vlivu společnosti Leros, kterou Kofola koupila loni v březnu, by nárůst tržeb činil 2,4 procenta. Skupina i nadále hledá příležitosti pro růst, minulý měsíc oznámila koupi české společnosti Espresso, která je distributorem kávy značky Café Reserva a čajů značky Dilmah.

Firma uvedla, že tržby na českém a slovenském trhu meziročně vzrostly o 1,1 procenta. "Tržní podíly v segmentu gastro jsou v tomto regionu nejvyšší v historii. Obrovský úspěch zaznamenává značka Royal Crown Cola, která významně navyšuje svůj tržní podíl v segmentu kolových nápojů," uvedla Kofola.

Na nárůstu tržeb se pozitivně podepsal hlavně jadranský region, ve kterém tržby stouply o 7,2 procenta. Nejvíce tam vyrostla společnost Studenac a největší, dvojciferný růst zaznamenaly prodeje v Chorvatsku. Významné navýšení prodejů podle firmy zaznamenala také značka minerální vody Radenska. Tržby Kofoly na českém a slovenském trhu a v jadranském regionu tvoří dohromady 89,3 procenta celkových tržeb skupiny. Loni to za stejné období bylo 90,1 procenta.

"Počasí nám opravdu ve druhém kvartálu nepřálo, ale i přes tuto nepřízeň se nám podařilo v porovnání s loňským rokem navýšit tržby a věřím, že splníme avizovaný roční plán," uvedl generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má deset výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Kofola má více než 1940 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist