Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil v prohlášení s tím, že chce dohodu dokončit ještě letos. Druhý největší producent oceli v Británii je od května v nucené likvidaci.

British Steel má 5000 zaměstnanců a vyrábí ocelové produkty používané ve stavebnictví a na železnici. Firma podporuje dalších 20 000 pracovních míst v dodavatelských řetězcích.

Společnost byla 22. května poslána do nucené likvidace, protože její majitel, fond Greybull Capital, nedokázal zajistit peníze na provoz. Greybull koupil firmu za jednu libru od indické ocelárny Tata Steel před třemi lety.

Ataer Holding, investiční dceřiná společnost fondu OYAK, bude mít exkluzivní právo na uskutečnění hloubkové kontroly, tzv. due diligence, v British Steel a OYAK její konec očekává v říjnu. Pokud bude prověrka úspěšná, chce OYAK uskutečnit převod do konce letošního roku, napsala agentura Reuters.

Správce konkurzní podstaty British Steel uvedl, že obdržel několik nabídek na firmu, za prioritního zájemce ale vybral Ataer, který už vlastní téměř poloviční podíl v největší turecké ocelárně Erdemir.

"Po rozhovorech s několika potenciálními kupci skupiny British Steel v posledních několika týdnech jsem potěšen, že mohu říct, že jsem nyní obdržel přijatelnou nabídku od Ataeru," řekl BBC správce konkurzní podstaty a dodal, že cílem je nyní dokončit prodej. "Budu se snažit tento proces dokončit v nadcházejících týdnech, během kterých bude British Steel nadále obchodovat a dodávat svým zákazníkům obvyklým způsobem," dodal.

Finanční podmínky zveřejněné nebyly. Server Sky News před několika dny s odvoláním na informované zdroje napsal, že fond nabídl za British Steel 60 až 70 milionů liber (1,7 až dvě miliardy korun) a vláda slíbila, že poskytne firmě finanční pomoc 300 milionů liber.