Čína by mohla už v listopadu zavést vlastní kryptoměnu. Informoval o tom americký finanční časopis Forbes, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Podle některých analytiků Peking zřejmě svůj postup urychlil poté, co americká internetová společnost Facebook v červnu představila plány na vlastní digitální měnu s názvem libra, uvedla agentura Reuters.
Čínská centrální banka od roku 2014 zkoumá možnost zavedení vlastní digitální měny s cílem snížit náklady na oběh bankovek a mincí a zvýšit kontrolu nad zásobováním trhu penězi. Náměstek ředitele oddělení plateb v centrální bance Mu Čchang-čchun tento měsíc uvedl, že banka je na zavedení digitální měny už téměř připravena.
Podle zdrojů listu Forbes by nová měna mohla začít platit 11. listopadu, kdy se v Číně slaví takzvaný den nezadaných, který je nejrušnějším dnem z hlediska internetového prodeje. Centrální banka podle zdrojů zpočátku hodlá novou měnu distribuovat prostřednictvím nejméně sedmi institucí, včetně čínských internetových gigantů Alibaba a Tencent, největšího čínského vydavatele platebních karet China UnionPay a čtyř státem vlastněných bank.
Vlastní kryptoměnu mají i subjekty v Česku. "Celkový počet virtuálních měn přesahuje tisícovku a stále roste. Objevují se měny vztažené k určitému oboru nebo k určité zemi. Většina z nich sice nedosáhne proslulosti bitcoinu nebo etherea, i tak ale nabízí zajímavé možnosti zhodnocení. O čínskou kryptoměnu bude určitě zájem, pokud její pořízení nebude spojené s nějakými restrikcemi," řekl Daniel Tanner ze společnosti Platon Finance.
Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra letos v červenci, a vyvolal tak znepokojení mezi politiky ve Spojených státech i v Evropě. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire například prohlásil, že Facebook musí zajistit, aby nová měna nepoškozovala spotřebitele a nebyla používána k nezákonným aktivitám.
Libra bude podobně jako nejznámější digitální měna bitcoin založena na technologii blockchain. Jde o druh decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu. Facebook v červnu ujišťoval, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou.
Facebook provozuje největší internetovou sociální síť na světě. Přístup podniku k ochraně soukromí se loni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist