Mezera ve výběru daně z přidané hodnoty (DPH), která představuje rozdíl mezi očekávaným a skutečným výběrem DPH, se v roce 2017 v Česku snížila zhruba o 6,4 miliardy korun na 54,8 miliardy korun. Takzvaná VAT Gap tak klesl z 14,7 procenta na 12,4 procenta a ČR se přiblížila průměru Evropské unie. Ten v roce 2017 činil 11,2 procenta, tedy 137,5 miliardy eur (zhruba 3,55 bilionu korun). Vyplývá to z nově zveřejněné studie Evropské komise. Ta zároveň podle materiálu očekává, že za rok 2018 zůstane ukazatel pro ČR beze změny.

Z DPH stát získal v roce 2017 podle materiálu komise 387,5 miliardy korun. Loni to bylo 408,5 miliardy korun.

"Ke snížení mezery ve výběru DPH přispělo zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Při využívání digitálních technologií by ovšem ambice na zvýšení efektivity výběru daní měla být vyšší. V Evropě jsou země, které mají naprosto minimální rozdíl mezi skutečným a ideálním výběrem DPH, jde například o Švédsko, Maltu, Kypr nebo Lucembursko," řekl hlavní ekonom Deloittu David Marek.

Komise upozornila, že mezera ve výběru DPH v roce 2017 v celé EU klesla ve 25 zemích, ve třech naopak stoupla. Jde o Řecko, Německo a Lotyšsko. Nejmenší tzv. VAT Gap byla na Kypru (0,6 procenta), v Lucembursku (0,7 procenta) a ve Švédsku (1,5 procenta). Naopak nejvyšší byla v Rumunsku (35,5 procenta), Řecku (33,6 procenta) a Litvě (25,3 procenta).

"Celkově polovina zemí EU zaznamenala mezeru nad 10,1 procenta," uvedla komise. V Německu je i přes nárůst těsně pod deseti procenty, Slovensko vykázalo 23,2 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist