Švédský oděvní gigant H&M přestane kvůli požárům amazonského pralesa nakupovat kůži z Brazílie. S odvoláním na sdělení firmy to uvedla agentura AFP. Už minulý týden oznámila stejný krok americká společnost VF, pod kterou patří značky Timberland, Vans nebo The North Face. K požárům pralesa přispívají i místní chovatelé dobytka vypalováním porostu za účelem získání větších pastvin.

"Kvůli rozsáhlým požárům v brazilské části Amazonie a jejich souvislosti s chovem skotu jsme se rozhodli zakázat dočasně kůži pocházející z Brazílie," uvedla H&M, která je druhým největším módním řetězcem na světě za španělskou firmou Inditex. "Zákaz bude platit do té doby, než dostaneme záruky, že producenti kůže nepřispívají k poškozování Amazonie," dodala firma.

Její rozhodnutí ale podle agentury Reuters nebude mít větší ekonomický dopad, jde spíše o symbolické gesto, které ale mohou následovat další firmy. Brazílie vyvezla loni kůži za 1,3 miliardy eur (33,6 miliardy korun), většinu z toho do USA, Číny a Itálie. Většina kůže, kterou H&M využívá, pochází z Evropy.

V Brazílii od začátku roku do 1. září vypuklo už asi 91 900 lesních požárů, z toho více než polovina v amazonském pralese. Podle místních médií je to nejvíce za předchozích devět let a proti stejnému období loni se počet lesních požárů zvýšil o 67 procent. V rámci amazonského pralesa se jejich počet zvýšil proti loňsku o 107 procent.

Mezinárodní kritiku si v posledních týdnech vysloužil i brazilský krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro. Ten dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňováním Amazonie a že upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými. Bolsonaro též opakovaně kritizoval činnost brazilského ústavu pro životní prostředí (IBAMA), jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu a který Bolsonaro označil za překážku ekonomického rozvoje.

Bolsonarův přístup k odlesňování Amazonie, jejíž největší část leží právě v Brazílii, může ohrozit i dohodu o volném obchodu EU se skupinou Mercosur, jejímiž členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay. Dohody dosáhly EU a Mercosur letos v červnu po téměř dvacetiletém jednání. Některé země EU, mimo jiné Francie, Irsko, Finsko a Slovensko, minulý měsíc uvedly, že za této situace dohodu nepodpoří.

Do absurdních rozměrů dovedl svár kvůli požárům v Amazonii minulý týden Bolsonaro, když prohlásil, že pro podpisy oficiálních dokumentů přestane používat tužky značky Bic, protože je vyrábí francouzská firma. Právě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem vedl Bolsonoro v srpnu přes média a sociální sítě kvůli odlesňování Amazonie nejostřejší slovní přestřelku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist