Prodej automobilů v Číně se v srpnu meziročně snížil o 6,9 procenta na 1,96 milionu vozů. Klesá tak už 14 měsíců za sebou. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů čínského svazu výrobců automobilů (CAAM).

Prodej takzvaných nových energetických vozů (NEV), což jsou elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem, se v srpnu snížil podruhé za sebou. Propadl se o 15,8 procenta po červencovém poklesu o 4,7 procenta.

Související

Čína je největším automobilovým trhem světa, v roce 2009 na tomto postu vystřídala Spojené státy. Vloni však automobilový trh v Číně v důsledku zpomalování hospodářské expanze zaznamenal první celoroční pokles od 90. let. Čína je důležitým odbytištěm i pro českou automobilku Škoda Auto.

Na poptávku po automobilech v Číně má nyní negativní dopad rovněž obchodní konflikt mezi Pekingem a Washingtonem. CAAM v červenci předpověděl, že letos se prodej automobilů v Číně zřejmě sníží o pět procent na 26,68 milionu vozů.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru