V Česku jsou největší zásoby lithia v Evropě. Téma, jež v roce 2017 využil premiér Babiš k oslabení sociálních demokratů, však bude nejspíš brzy minulostí. Srbský region Pčinja, zpustošený válkou mezi Srby a albánskými rebely z počátku tisíciletí, potenciálně skrývá naleziště ještě bohatší. Kandidátů na nové dodavatele lithia pro rostoucí "bateriový průmysl" tak v Evropě přibývá a není jisté, že se dostane na všechny. V řadě již stojí Portugalsko, Španělsko, Německo, Rakousko nebo Finsko. Přestože nárůst výroby elektromobilů poptávku po lithiových bateriích zvýší, je otázkou, zda bude těžba lithia vzhledem k jeho klesající ceně pro státy a společnosti rentabilní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.