Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 7,2 procenta na 2,3 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 14,9 procenta na 11,9 miliardy korun. V pondělí to oznámila mluvčí společnosti Hana Klímová.

ČEPS uvedl, že od začátku ledna do konce června přenesl celkem 32 760 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 3,3 procenta více. "Objem přenesené elektrické energie je ovlivňován spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory, jako jsou klimatické podmínky či například mimořádné události v přenosové soustavě," sdělila firma.

Související

Společnost podotkla, že pokračuje v investicích, při kterých se zaměřuje především na posilování přenosové kapacity vedení a modernizace stávajících prvků přenosové soustavy. Na konci července společnost dokončila rozdělení doposud nejdelšího, téměř třísetkilometrového vedení zvláště vysokého napětí, které spojovalo rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji. Takzvané zaústění v délce 23 kilometrů do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu stálo asi 800 milionů korun.

"Projekt pomohl zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a rovněž posílil celou přenosovou soustavu České republiky. Mezi další přínosy patří zvýšení možností usměrnění toků výkonu v přenosové soustavě a stabilizace napětí v rozvodně Mírovka," uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba. Nejdelším vedením v české přenosové soustavě se nově stalo vedení z Hradce u Kadaně do Mírovky, dlouhé 209,6 kilometru.

K dalším významným investičním akcím realizovaným v letošním roce patří například výstavba nového vedení Přeštice-Vítkov, modernizace vedení Mírovka-Čebín a Krasíkov-Prosenice nebo výstavba nové rozvodny Vítkov, dodala firma.

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 78 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru