Česká pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali propojí své aktivity. Pojistné portfolio Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP a celý subjekt se bude jmenovat Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem. Obě pojišťovny o tom informovaly ve středu.

Český pojistný trh tak bude mít nového lídra. Tím je zatím po spojení s Pojišťovnou České spořitelny Kooperativa. Generali Českou pojišťovnu povede současný generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny Roman Juráš.

Česká pojišťovna je druhou největší tuzemskou pojišťovnou s tržním podílem 21,5 procenta. Pojišťovna Generali patří s tržním podílem 6,9 procenta mezi šest největších českých pojišťoven.

"Díky spojení aktivit dvou silných a úspěšných pojišťoven nabídneme klientům nejširší produktové portfolio, ještě kvalitnější služby, lepší dostupnost a rychlejší likvidaci pojistných událostí," uvedl Luciano Cirina, generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož jsou obě pojišťovny od roku 2008 součástí. Spojením aktivit obou pojišťoven se rozšíří nabídky produktů, a to nejen pro klienty z retailového pojištění, ale i pro klienty v oblasti průmyslových a podnikatelských rizik i zemědělství.

Související

"Propojením tradice lídra českého pojistného trhu se zázemím a silou světové finanční instituce vytvoříme ještě silnější a stabilnější pojišťovnu," doplnil Juráš. Tato transakce bude podle něj znamenat i určité úspory, a tedy i větší nákladovou efektivitu. "Budeme se tak moci více soustředit na další rozvoj digitalizace a moderních technologií, a to zejména těch, které přinesou užitek klientům. Z hlediska efektivity se dá obecně říct, že multibrandové strategie jsou zejména na relativně malém trhu náročné," dodal.

Konsolidace byznysu Generali v Česku nijak nevybočuje z posledních trendů na pojišťovacím trhu. K obdobnému spojení se před časem rozhodla rakouská VIG ve svých pojišťovnách v Evropě. Začátkem letošního roku pak sloučila svou Kooperativu s Pojišťovnou České spořitelny, kterou většinově ovládá. VIG se dokonce rozhodla, že v rámci fúze se značkou Pojišťovna České spořitelny skončí.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera souvisí spojování pojišťoven s reakcí obou společností na nízké úrokové sazby, které snižují jejich výnosy. "Pojišťovny hledají úspory na straně nákladů. Spojení jim může snížit výdaje na administrativu, management i IT systémy a může dojít i ke zvýšení na straně výnosu, protože klientům budou schopny nabízet větší spektrum služeb než měly jednotlivé firmy předtím," řekl Frayer. Profitovat ze spojení by tak mohli i klienti.  

Generali Česká pojišťovna bude vystupovat s novým logem. Obrázek lípy, který je tradiční součástí loga České pojišťovny, nahradí lev z loga italské pojišťovací skupiny Generali. Lípu ve znaku má Česká pojišťovna od roku 1971. Ona sama působí na trhu od roku 1827.

Obě pojišťovny jsou součástí Generali CEE Holdingu B.V., ale doposud na českém trhu působily samostatně. Italové plně ovládli Českou pojišťovnu v roce 2015. Předtím ji postupně odkupovali od skupiny PPF Petra Kellnera. Od doby, kdy skupina Generali Českou pojišťovnu ovládla, pracovali Italové na spojování některých činností obou pojišťoven.

Finanční skupina Generali byla založena v roce 1831 a s předepsaným pojistným převyšujícím 66 miliard eur (v roce 2018) patří mezi největší světové poskytovatele pojištění. V Rakousku, v regionu střední a východní Evropy a v Rusku působí skupina prostřednictvím Generali CEE Holdingu se sídlem v Praze ve 12 zemích. Patří tak mezi tři největší pojistitele v regionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru