Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Působí i v Česku přes dceřinou společnost Neckermann, která přestala prodávat zájezdy, ale lety zpět domů by měly být odbaveny. V zahraničí má k pondělku zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do Česka jejich plánovaným letem.
V Německu Neckermann už oznámil ukončení činnosti, zákazníky bude kontaktovat. Problém tak mohou mít Češi, kteří si zaplatili zájezdy u německé pobočky. Český Neckermann na svém webu oznámil, že vstupuje do nouzového režimu. "Jakožto dceřiná společnost tohoto koncernu jsme nuceni přejít do nouzového režimu a přerušit veškerý prodej jak našich zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny Thomas Cook Group a dalších tour operátorů. Naším cílem je restrukturalizovat naše podnikání v Česku a opět v brzké době prodej obnovit," stojí na webu CK. Čeští klienti v zahraničí by podle prohlášení neměli být touto skutečností dotčeni.
Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s kanceláří Thomas Cook asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.
"Kancelář Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti," oznámil v pondělí britský úřad pro civilní letectví (CAA). Tento úřad také uvedl, že už zahájil operaci, během níž dopraví co nejdříve domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou nyní s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené. Podle BBC půjde o největší operaci svého druhu v mírové historii země a potrvá odhadem dva týdny. V pondělí se podle informací BBC má domů vracet 16 tisíc britských klientů, úřady doufají, že se alespoň 14 tisíc podaří do Británie dostat využitím charterových letů. Britská vláda si pronajala 45 letounů, aby mohla klienty společnosti dostat domů. Jen v pondělí podniknou 64 letů. Celá akce dostala název Operace Matterhorn. Flotila 45 letadel bude podle BBC dočasně pátou největší ve Velké Británii.
Vedení firmy Thomas Cook v pondělí oznámilo, že vstoupilo do "nucené likvidace". "Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní," uvedl v pondělí šéf firmy Peter Fankhauser. Firma požádala minulý týden o pomoc i vládu v Londýně a během posledních dnů vedla horečná jednání s věřiteli i britskou vládou o finanční pomoci.
Fankhauser se omluvil milionům klientů i tisícům zaměstnanců. Celosvětově firma zaměstnává 22 tisíc lidí, z toho 9 tisíc ve Velké Británii.
Společnost Thomas Cook si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber. Věřitelské banky ale poté požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce.
Expert na cestovní ruch Simon Calder řekl BBC, že společnost Thomas Cook nebyla připravena na 21. století. "Všichni dnes mohou fungovat jako cestovní agenti. Lidé si mohou sami objednat letenku, hotel či auto kdekoliv na světě," uvedl.
Problémy mohou potkat výjimečně i Čechy
Cestovní kancelář Neckermann, která spadá pod skupinu Thomas Cook, působí mimo jiné i v Česku, kde si tato cestovní kancelář získala oblibu především kvůli levnějším zájezdům z německých letišť nedaleko Česka. Česká pobočka neočekává problémy českých klientů s návratem domů. Řekl to šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u Thomase Cooka v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony nevztahují. Nicméně CK Neckermann přestala v Česku až do odvolání prodávat nové zájezdy, řekl Papež.
Proč padl Thomas Cook? Firmu zlomily dluhy a strach lidí z brexitu
"Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené. Nečekáme žádné extrémní problémy tohoto stylu, že by teď někdo čekal na letišti a nedostal se domů," řekl Šrámek.
Situace se může dotknout klientů, kteří na dovolenou teprve měli vyrazit. "Vzhledem k nejistotě a možným rizikům pro zákazníky, kterou na trhu cestovního ruchu oznámení o úpadku Thomas Cook Group plc. vneslo, nelze také vyloučit rušení některých již zakoupených zájezdů v nadcházejících dnech. V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné Všeobecné obchodní podmínky. Dotčené klienty budeme proaktivně kontaktovat," uvedla před polednem na svém webu CK Neckermann.
"Situaci jsme začali ihned aktivně řešit. Kontaktujeme jednotlivé klienty a koordinujeme náš postup tak, aby případný negativní dopad na ně byl co nejmenší. Jedná se samozřejmě o pojištěnou cestovní kancelář, navíc tradiční velké značky. Klientům poskytneme maximální asistenci v návaznosti na vývoj situace," uvedla pro HN Alžběta Nečasová, mluvčí Student Agency, která zájezdy společnosti Neckermann přeprodává přes svůj portál.
Ačkoliv Neckermann tvrdí, že zájezdy neprodává, redakci se krátce po jedenácté hodině stále podařilo objednat zájezd na zimní období. Redaktora web pustil až k platební bráně, kde požadoval údaje o kreditní kartě. Rezervovat ale nešly některé letecké zájezdy.
Letů z Prahy se krach CK Thomas Cook nedotkne. Podle mluvčího pražského letiště Romana Pacvoně z Prahy žádný let této společnosti nelétá.
"Celkem jsme prodali zájezdy skupiny Thomas Cook zhruba dvěma tisícům klientů. Ti na svůj odlet teprve čekají," uvedl pro HN obchodní ředitel prodejce zájezdů Invia.cz Radek Šafařík. Zároveň dodal, že na žádost cestovní kanceláře přestala Invia prodávat zájezdy této společnosti.
Podle Šafaříka záleží, zda si klienti zarezervovali pobyt s českým Neckermannem či zda byl jejich zájezd jen přeprodejem z Německa. "Všechny lety z Česka jsou zaplaceny a cestovní kancelář se snaží dodržet všechny služby," uvedl Šafařík.
Hůře jsou na tom klienti, kteří si zarezervovali cestu s německým Neckermannem. Podle Šafaříka v Německu a Rakousku minimálně dnes a zítra klienti zmíněné cestovní kanceláře neodletí. Firma je žádá, aby nejezdili na letiště, peníze zpět dostanou přes insolvenční pojišťovnu. Šafařík klienty cestovní kanceláře ujistil, že dostanou celou částku zpět, firma byla prý pojištěna dostatečně.
Cestující s odletem ve středu a později mají zatím vyčkat na další instrukce. Klienti, kteří jsou teď v zahraničí budou kontaktováni, některým se dovolená zkrátí. Za omezení jim ale pojišťovna vyplatí odškodné.
V rámci portálu dovolena.cz, který je součástí holdingu Student Agency, je v zahraničí 40 klientů, kteří odcestovali na pobyty z těmito cestovními kancelářemi. Nacházejí se ve Španělsku, Turecku, Bulharsku a Řecku. Během pondělí se do Česka vrátily asi tři desítky klientů z Turecka a Bulharska, uvedla PR manažerka Student Agency Alžběta Nečasová. Nepředpokládá, že další zákazníci, kteří si zakoupili zájezdy s těmito CK, do zahraničí odcestují.
Skupina Thomas Cook zrušila podle ní jakékoliv odlety ze zahraničí, v případě klientů dovolena.cz se jednalo o odlety z Vídně či Mnichova. "U pobytů zakoupených od CK Neckermann s odletem z ČR se stále čeká na podrobnější informace pořadatele zájezdu," informovala Nečasová.
V Německu, které je jedním z hlavních trhů cestovní kanceláře Thomas Cook, pomohou s řešením situace pojišťovny. Německá letecká společnost Condor, která spadá pod skupinu Thomas Cook, své lety nepřerušila. Podle sdělení aerolinky jsou všechny lety v provozu podle plánu.
Cestovní kancelář, která začala jako klub abstinentů
Společnost, která je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě, založil baptistický kněz Thomas Cook. Ten 5. července 1841 uspořádal pro 500 cestujících, kteří jeli na pravidelnou schůzku abstinentů, první hromadnou organizovanou cestu vlakem z Leicesteru do Loughborough. V roce 1845 už zorganizoval první klasický zájezd do Liverpoolu a následně okružní cestu po Evropě. Pobožný muž nazval cestování náhradní drogou. Nepij, ale cestuj a poznávej, radil svým zákazníkům.
Do podnikání se později zapojil také jeho syn John Mason Cook, který v roce 1866 prvně vypravil turisty do Ameriky. Později přibyla Palestina, Bermudy, Maroko a další země. Společnost Thomas Cook & Son oficiálně vznikla v roce 1872 a poté uspořádala cestu kolem světa, která trvala 222 dní.
Thomas Cook stál i za řadou novinek v cestovním ruchu - zajišťoval rezervace v restauracích a vystavoval hotelové poukázky a cestovní šeky.
Postupně síť cestovních kanceláří rostla a Cookovi agenti převzali v mnoha zemích funkci britského konzula. Od roku 1877 měl vlastní cestovní kancelář v Evropě, Americe, Austrálii, na Blízkém východě a v Indii. V roce 1896 se společnost například stala oficiálním přepravcem sportovních fanoušků na první novodobou olympiádu v Aténách.
Ve vlastnictví rodiny zůstala společnost až do roku 1928, kdy ji vnuci Thomase Cooka prodali belgické cestovní a železniční společnosti. V roce 1948 byl tento klenot Británie znárodněn, v roce 1972 byl zprivatizován. Poté často měnil majitele a současná společnost Thomas Cook Group vznikla v roce 2007 spojením Thomas Cook AG, jejímž vlastníkem byla německá maloobchodní skupina KarstadtQuelle, a britské MyTravel. V roce 2015 do společnosti vstoupil čínský konglomerát Fosun International.
Na český trh Thomas Cook vstoupil v roce 2007, kdy koupil menší cestovní kancelář Travel plus - Lufthansa City Center. Zájezdy začal prodávat prostřednictvím společnosti Neckermann Česká republika.
Krach CK Thomas Cook: cestující uvázli i na letišti ve Španělsku
Krach CK Thomas Cook: cestující uvázli i na letišti ve Španělsku
Krach CK Thomas Cook: cestující uvázli i na letišti ve Španělsku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist