Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vzrostl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 15,8 procenta na 2,02 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 27,5 procenta na 8,2 miliardy korun, uvedla firma v tiskové zprávě. 

Výkonnost v první polovině roku podle společnosti odráží lepší než očekávaný objem prodeje tabákových výrobků určených ke kouření, a to navzdory poklesu objemu prodeje, který byl více než vyvážen pozitivními dopady zvýšení cen ve druhé polovině loňského a první polovině letošního roku.

Pokračuje také silný růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. V první polovině roku 2019 firma zaregistrovala 104 tisíc nových dospělých uživatelů IQOS v České republice a 51 tisíc na Slovensku.

Související

Tržby firmy v Česku bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 35,1 procenta na 4,9 miliardy korun. Objem domácího odbytu tabákových náplní HEETS se zvýšil o 0,4 miliardy kusů na 0,5 miliardy, odbyt tabákových výrobků určených ke kouření se naopak snížil o 0,2 miliardy na 3,7 miliardy kusů.

Odhadovaný celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku vzrostl o 0,8 procenta na 10 miliard kusů. Odhadovaný celkový trh cigaret v ČR poklesl o 2,8 procenta na 9,5 miliard kusů, a to zejména kvůli přechodu kuřáků na zahřívané tabákové výrobky.

Na Slovensku se odbyt tabákových náplní HEETS zvýšil o 0,1 miliardy na 0,2 miliardy kusů. Prodej tabákových výrobků určených ke kouření poklesl o 0,1 miliardy na 1,9 miliardy kusů.

Společnost nově povede Gontkovičková

Firma v úterý také oznámila, že ji od října povede Andrea Gontkovičová. Zodpovědná bude za aktivity firmy v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. V křesle ředitele společnosti i předsedy představenstva nahradí Árpáda Könye, který byl v čele společnosti od roku 2016 a který na obě funkce rezignoval. O změně ve vedení firmy rozhodlo v pondělí představenstvo.

Gontkovičová pracuje v tabákové společnosti 22 let. Začínala ve slovenské pobočce, později působila i ve švýcarské centrále. Ve firmě postupně vystřídala různé funkce, od loňského roku byla ředitelkou obchodního rozvoje. Novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva se stane s účinností od 1. října.

Ke stejnému datu představenstvo v pondělí jmenovalo i nového šéfa kutnohorského závodu Philip Morris, bude jím dosavadní ředitel pro výrobní zařízení ve Švýcarsku Piotr Cerek.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze. Čistý zisk firmy v letošním prvním pololetí meziročně stoupl o 15,8 procenta na 2,02 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o 27,5 procenta na 8,2 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru