Skupina Sazka může zcela ovládnout řeckou sázkovou společnost OPAP. Záměr české firmy schválila řecká komise pro kapitálové trhy, informovala v pondělí agentura Reuters. Sazka v červenci předložila nabídku na převzetí až 67 procent akcií firmy OPAP, za každou akcii nabídla 9,12 eura. Dnes po získání souhlasu od řeckého regulátora Sazka oznámila spuštění nabídky.

Akcionáři mohou přihlásit své akcie k prodeji od 1. do 29. října. Předseda představenstva společnosti Sazka Group Karel Komárek uvedl, že nabídka by měla být pro akcionáře OPAP přitažlivá a že potvrzuje důvěru českého podniku v řeckou ekonomiku.

Řecko v roce 2013 prodalo zhruba za 650 milionů eur (16,8 miliardy Kč) třetinový podíl ve firmě OPAP společnosti EMMA Delta. V té Sazka drží podíl 66,7 procenta.

OPAP je podle výše příjmů čtvrtou největší sázkovou firmou v Evropě, v roce 2013 byla společnost plně zprivatizována. Nabízí sportovní sázky a loterii v Řecku a na Kypru. V loňském roce její hrubé příjmy činily 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). Akcionářům má OPAP vyplatit 12. června dividendu 0,60 eura na akcii. Sazka Group ujistila, že nehodlá měnit současnou strategii OPAP a že se chce dál zaměřit na udržení pozice firmy na řeckém trhu.

Sazku vyjde nákup 67 procent akcií na 2,06 miliardy eur (52,6 miliard Kč). Již dříve uvedla, že část by zaplatila z vlastních zdrojů, část pak úvěrem od konsorcia bank v čele s americkou Citibank. Mezi další akcionáře patří mimo jiné fondy amerických investičních společností Vanguard a BlackRock a také třeba Norský státní fond.

Stoprocentním vlastníkem Sazka Group je od letošního července oficiálně skupina KKCG Karla Komárka. V březnu odkoupila 25 procent akcií od společnosti EMMA Capital Jiřího Šmejce. Podle serveru Euro.cz byla hodnota čtvrtinového podílu 16,1 miliardy korun.

Sazka Group drží kromě podílů ve firmě OPAP i podíly v české společnosti Sazka (100 procent), italské společnosti LottoItalia (32,5 procenta) a rakouských Casinos Austria (38,2 procenta). V letošním prvním pololetí Sazka Group zvýšila čistý zisk meziročně asi na čtyřnásobek, respektive na 11,3 miliardy korun.

Infografika: Komárkova Sazka se snaží ovládnout řecký OPAP

Infografika: Komárkova Sazka se snaží ovládnout řecký OPAP