Prodej nových osobních aut za letošní tři čtvrtletí meziročně klesl o osm procent na 191 110 vozů. V samotném září se odbyt zvýšil o 8,5 procenta na 15 770 prodaných automobilů. Celkem 72 procent vozů nakoupily firmy. Oznámil to ve čtvrtek Svaz dovozců aut.

"Dosud se nedorovnaly velmi vysoké registrace do loňského září, které předcházely zavedení novému způsobu měření emisí WLTP," uvedl tajemník svazu Josef Pokorný.

Nejprodávanější byla značka Škoda s 64 656 vozy, následoval Volkswagen s prodejem 15 990 aut a Hyundai s 14 337 vozy. Na dalších místech jsou Dacia, Peugeot, Toyota, Renault, Kia, Ford a Citroën.

Mezi modely stále vede Škoda Octavia s 16 288 prodanými vozy, druhá je Fabia s 15 618 prodanými auty a třetí Rapid s 8107 vozy. Následují další modely Škody Karoq a Kodiaq, Hyundai i30 a Dacia Duster.

Související

Nejprodávanější kategorií jsou SUV s podílem 32 procent, následuje nižší střední třída s pětinou trhu a malé vozy zhruba s 16 procenty. Podíl vozů s dieselovým motorem byl kolem 27 procent, v září ale stoupl na 29 procent. Přes 70 procent tvořily vozy s benzinovým pohonem.

Dovoz ojetých osobních aut se zvýšil za letošních devět měsíců o 0,5 procenta na 135 983 aut. Průměrné stáří dovážených aut bylo 10,3 roku, přičemž podíl vozů starších deseti let byl 51,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru