Největší polská banka PKO Bank Polski zvažuje, že podá nabídku na odkup mBank - polské divize druhé největší německé banky Commerzbank. V pondělí to podle agentury Reuters řekl šéf PKO BP Zbigniew Jagiełło. Polská mBank působí také v České republice.

Commerzbank vlastní v mBank podíl 69,3 procenta. Formálně chce proces prodeje zahájit až v příštích měsících, ale už nyní testuje případné zájemce.

Prodejem většinového podílu hodlá německá banka získat finanční prostředky, které umožní rychlejší realizaci nové strategie a souvisejících investic.

"Pokud bude mBank formálně nabídnuta k prodeji, pak je povinností PKO BP tato aktiva zanalyzovat," řekl Jagiełło agentuře Reuters. PKO je vlastněna státem. "Přirozeně se na to podíváme, i když podívat se neznamená automaticky přání kupovat," dodal.

Hodnota mBank se nyní na varšavské burze pohybuje kolem 14 miliard zlotých (83,7 miliardy korun). Polská mBank loni dosáhla tržeb 1,1 miliardy eur (28 miliard korun), zisk před zdaněním pak činil 346 milionů eur.

V České republice zahájila mBank provoz na podzim 2007. Loni banka v ČR zvýšila provozní zisk na 446 milionů korun z předloňských 220 milionů korun. Počet klientů se zvýšil asi o 10 tisíc na 660 tisíc.